Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Konferencja „Bezpieczeństwo i Nadzieja – Rodzicielstwo Zastępcze”

Aktualności

Rok 2009 został przez Sejm RP ogłoszony rokiem Rodzinnej Opieki Zastępczej. Z tej okazji Powiat Pruszkowski organizuje cykl imprez promujących tę jakże szlachetną ideę. 12 października w ramach promocji tematu w SDK przy ul. Hubala 5 odbyła się konferencja „Bezpieczeństwo i Nadzieja – Rodzicielstwo Zastępcze” pod honorowym patronatem Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i Starosty Powiatu Pruszkowskiego, Elżbiety Smolińskiej.

Powiat pruszkowski bardzo mocno zaangażował się w pomoc rodzinom zastępczym. W tym roku temat ten ma wymiar szczególny. W ubiegłym roku Powiat Pruszkowski zgłosił się do konkursu na wspieranie lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną organizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej.

Projekt „Bezpieczeństwo i Nadzieja – Rodzicielstwo Zastępcze” zyskał przychylność organizatora konkursu. Dzięki temu, na promocję tego tematu, otrzymał kwotę 86 tys. zł. Ze swojego budżetu Powiat przeznaczył na ten cel dodatkowe 26900 zł. Pieniądze te pozwolą na organizowanie warsztatów i szkoleń. Ponadto dostępne jest indywidualne poradnictwo, a na początku września zorganizowano piknik rodzinny z wieloma atrakcjami dla dzieci i młodzieży.

Jedną z form promocji tematu rodzicielstwa zastępczego była wspomniana wcześniej konferencja, zorganizowana wspólnie przez Powiat Pruszkowski i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Na spotkaniu obecni byli: Starosta Powiatu Pruszkowskiego Elżbieta Smolińska, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Pruszkowskiego Barbara Czaplicka, przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Jerzy Zieliński, zastępca Prezydenta Miasta Pruszkowa Andrzej Królikowski oraz wiele osób na co dzień zajmujących się tematyką pomocy społecznej, a w szczególności rodzicielstwa zastępczego. Bardzo ważnymi gośćmi byli przedstawiciele rodzin zastępczych działających na terenie Powiatu Pruszkowskiego.

Konferencję otworzyła Elżbieta Smolińska – Starosta Pruszkowski słowami: Rodzicielstwo zastępcze to naprawdę bardzo ważna rola, ponieważ z roku na rok przybywa nam dzieci, którymi trzeba się zająć. Bardzo nam zależy, aby na terenie powiatu pruszkowskiego powstawały nowe rodziny zastępcze.

Konferencja została podzielona na cztery bloki tematyczne. Mówiono o więzi w relacji do rodzicielstwa zastępczego, o przemocy w rodzinie, uzależnieniach a także o problemie niepełnosprawności w rodzinach zastępczych. Jedna z przedstawicielek rodzin zastępczych podzieliła się swoimi wrażeniami z pierwszych lat opieki nad dwójką dzieci powierzonych jej i jej mężowi.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst