Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Uwaga na fontanny uliczne

Aktualności

Nadchodzące lato i upały powodują, że ochłody często szukamy w miejskich fontannach, które niestety, jak ostrzega Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszkowie, są siedliskiem groźnych zarazków i bakterii.

W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne dzieci oraz osób korzystających z fontann ulicznych informujemy:

Fontanny i podobne urządzenia wodne instalowane w parkach i na ulicach powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie należy się w nich kąpać, pływać czy pić z nich wody, gdyż może to stwarzać zagrożenie dla zdrowia.
Zagrożenie zdrowia może być spowodowane nie tylko piciem wody ale również zakażeniem przez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała, np. rąk do jamy ustnej. Woda w zbiorniku fontanny wykorzystywanym jako „brodzik” zanieczyszczona jest bakteriami i grzybami stanowiącymi mikroflorę powłok ciała, w tym S. aureus (Gronkowiec złocisty).
Źródłem zanieczyszczenia wody w fontannach są również mikroorganizmy pochodzące od korzystających z nich zwierząt (psów, kotów, ptaków itp.). Ponadto, woda pozostająca w otwartym zbiorniku fontanny narażona jest na skażenie fekalne mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych (E.coli, enterokoki, wirusy, pierwotniaki pasożytnicze).
Fontanny są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne, m.in. bakterie z rodzaju Legionella, które w przypadku inhalacji (wdychania) mogą prowadzić do zachorowań na legionellozę przebiegającą jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiak.
Woda w zbiornikach fontann nie jest uzdatniania i dezynfekowana jak w pływalniach a jej jakość nie jest systematycznie kontrolowana, gdyż intencjonalnie nie jest ona przeznaczona do spożycia ani do kąpieli.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst