Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Obchody 71. rocznicy rozpoczęcia procesu Szesnastu

Aktualności

W piątek 17 czerwca odbyły się uroczystości upamiętniające rozpoczęcie moskiewskiego procesu szesnastu Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, które honorowym patronatem objął prof. dr hab. Wojciech Fałkowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Obchody rozpoczęła konferencja naukowa, dotyczącą rocznicy przygotowana przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Piastowie.

Po konferencji, licznie zgromadzona młodzież, poczty sztandarowe, samorządowcy wzięli udział w mszy św. w intencji Przywódców Państwa Polskiego, następnie przemaszerowali ulicami w marszu pamięci, na którego czele znajdowała się orkiestra „Pruszkowianka”. Pod pomnikiem Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego złożono wiązanki.

Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski w swoim przemówieniu zwrócił się bezpośrednio do młodzieży z apelem aby wyciągała wnioski z tej tragicznej historii naszej Ojczyzny, która nie powinna być zapomniana i aby  stała się impulsem do refleksji nad przyszłością naszego kraju i nad jego bezpieczeństwem.  Podkreślił, że dzisiaj składamy hołd naszym bohaterom za walkę z rosyjskim okupantem, ale również z komunistycznym zniewoleniem. Składamy hołd przywódcom, którzy stali się przykładem walki i niezłomnej służby o niepodległą Polskę.

W uroczystości udział wzięli: gen. brygady Wiesław Orkisz przedstawiciel Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz kompania reprezentacyjna wojsk lądowych, której jeden z żołnierzy odczytał apel pamięci. Następnie oddano salwy honorowe ku czci szesnastu Przywódców Państwa Polskiego. Na zakończenie obchodów pod pomnikiem odbyła się defilada wojskowa.
W Muzeum Dulag 121 odbył się również wykład, dr Waldemara Grabowskiego pracownika Instytutu Pamięci Narodowej,  poświęcony politycznym skutkom procesu szesnastu.

Zachęcamy do obejrzenia relacji Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego z obchodów 71. rocznicy rozpoczęcia procesu Szesnastu. Początek relacji od 13:42.

http://warszawa.tvp.pl/25825488/17062016

 

DSC_1218

DSC_1276

DSC_1546

DSC_1716

DSC_2240

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst