Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Co od 20 maja zmieni się dla organizacji pozarządowych ?

Aktualności, NGO

W tym dniu uprawomocnią się zmiany nowelizacyjne w Ustawie, która reguluje działalność organizacji społecznych. To właśnie dlatego kolejny temat powiatowej Akademii Społecznie Aktywnych, która spotkała się w Starostwie 16 maja, dotyczył możliwych skutków tych zmian dla społecznych stowarzyszeń i fundacji działających na terenie powiatu pruszkowskiego.

W szkoleniu wzięło udział ponad 40 przedstawicieli organizacji pozarządowych z wszystkich gmin powiatu. Uczestnicy zainteresowani byli przede wszystkim praktycznymi skutkami wchodzących w życie nowych regulacji prawnych, toteż zajęcia miały charakter przede wszystkim warsztatowy. Zamiast nudnego wykładu i cytatów z przepisów dominowała dyskusja koncentrująca się na praktycznym rozumieniu nowych regulacji. Wchodzące w życie zapisy są bardzo istotne przede wszystkim dla tzw. stowarzyszeń zwykłych, nie posiadających osobowości prawnej, które do tej pory nie mogły np. starać się o wsparcie dotacyjne na swoją działalność. Obecnie te stowarzyszenia uzyskają taką możliwość, a więc, podobnie jak posiadające osobowość prawną tzw. stowarzyszenia rejestrowe, będą mogły na przykład brać udział w otwartych konkursach ofert ogłaszanych przez lokalne samorządy.

Majowe spotkanie Akademii Społecznie Aktywnych było już trzecim warsztatowym szkoleniem w cyklu comiesięcznych spotkań organizowanych pod patronatem Starosty Pruszkowskiego, Maksyma Gołosia w ramach realizacji programu Powiat dla Społecznie Aktywnych. Celem programu jest aktywizacja i wsparcie lokalnych ruchów społecznych i obywatelskich oraz organizacji pozarządowych we wszystkich formach ich działań. Comiesięczne szkolenia koncentrują się na najważniejszych dla społeczników sprawach pomagających im w rozwijaniu działalności swoich organizacji.

Majowe spotkanie Akademii było jednocześnie pierwszym szkoleniem przygotowanym przez Stowarzyszenie Forum Pruszków, które zwyciężyło w ogłoszonym przez Zarząd Powiatu otwartym konkursie ofert na realizację kontynuacji tego cyklu szkoleń do końca bieżącego roku. Zajęcia na temat nowych zmian ustawowych dla stowarzyszeń prowadziła Monika Chrzczonowicz – będąca znanym specjalistą i doradcą w Informatorium dla Organizacji Pozarządowych.

DSC_1330

DSC_1335

 

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst