Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Pogrzeb Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

Aktualności

Delegacja uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie wraz z opiekunem panią Małgorzatą Rzewnicką oraz ks. Maciejem Smolińskim, miała zaszczyt uczestniczyć w pogrzebie mjr. Zygmunta Szendzielarza, który odbył się 24 kwietnia w Warszawie.
Uroczystości pogrzebowe dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej rozpoczęły się w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach. Mszy przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Do kościoła, w którym odprawiała się uroczystość udało się wejść 3-osobowej reprezentacji, dumnie trzymającej sztandar liceum im. Tadeusza Kościuszki. Po zakończonej mszy, wraz z konduktem żałobnym uczniowie przemaszerowali ulicami Warszawy na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. W ostatniej drodze majorowi Łupaszce towarzyszyły władze państwowe, w tym prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. W trakcie nabożeństwa prezydent powiedział, że poprzez pamięć o bohaterstwie takich osób jak legendarny przywódca oraz poprzez pogrzebowe uroczystości państwowe przywracamy godność Polsce. Na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym głos zabrała również siostrzenica pułkownika Zygmunta Szendzielarza pani Halina Morawska, która wyraziła przekonanie, że dzięki pamięci o żołnierzach wyklętych stopniowo odzyskujemy tożsamość państwa polskiego. Krewna legendarnego przywódcy zapewniła, że pułkownik „Łupaszka” poszedł na śmierć pełen wiary. Zgodnie z wolą rodziny, Zygmunt Szendzielarz spoczął w mogile, w której została pochowana jego córka Barbara. Major Zygmunt Szendzielarz był jednym z żołnierzy wyklętych, walczących po wojnie w antykomunistycznym podziemiu. Jako porucznik kawalerii brał udział w wojnie 1939 roku, a później przystąpił do działań w konspiracji. W 1943 roku został dowódcą V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Jednostka, nazywana „Brygadą Śmierci” walczyła z Niemcami, współpracującymi z nimi Litwinami oraz z partyzantką sowiecką. Po rozwiązaniu Brygady w lipcu 1944 roku „Łupaszka” z częścią żołnierzy przeszedł na Białostocczyznę.
Udział w tym wydarzeniu stał się dla uczniów naszego liceum powodem do ogromnej dumy, że dane im było uczestniczyć w tak wspaniałym pożegnaniu ważnego dla naszej historii Polaka.

 

pogrzeb

pogrzeb2

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst