Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Czwartki Lekkoatletyczne

Aktualności

28 kwietnia rozpoczynamy wiosenną sesję „Czwartków Lekkoatletycznych”. Zawody wpisały się na stałe do kalendarza imprez powiatu pruszkowskiego. Startuje w nich coraz większa liczba uczestników, co powoduje podniesienie poziomu rywalizacji.

W bieżącym roku na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Pruszkowie, przy ul. Gomulińskiego organizowane będą zawody lekkoatletyczne pn. „Po Czwartkach”. Celem organizacji tych zawodów jest chęć zatrzymania najlepszych „Czwartkowiczów” przy czynnym uprawianiu sportu. W zawodach mogą brać udział zawodnicy urodzeni w latach 1999 – 2000, oraz 2001 i młodsi. Zawodnik ma prawo startu w jednej konkurencji biegowej i jednej technicznej. Zawody eliminacyjne odbędą się 7 i 21 maja, a finał 5 czerwca.

Historia „Czwartków sięga roku 1958. pierwsze zawody odbyły się 12 czerwca 1958 r na stadionie „Syreny” w Warszawie, przy ulicy Niepodległości. Patronat nad „Czwartkami” objęła redakcja bardzo popularnego w tych czasach dziennika „Express Wieczorny” oraz WOZLA. Prawo do startu mieli zawodnicy trenujący w klubach jak i zawodnicy, którzy nigdy nie brali udziału w żadnej imprezie sportowej. Mogli oni startować w 2 konkurencjach podczas jednych zawodów. Zawodnicy z klubów musieli posiadać potwierdzone przez PZLA nowe karty zgłoszeniowe, niezrzeszeni musieli mieć świadectwo aktualnego badania lekarskiego, dopuszczające ich do startu. Konkurencje biegowe rozgrywane były seriami na czas, a 6 najlepszych zawodników (dotyczy biegów sprinterskich) spotykało się w finale. W konkurencjach technicznych, po trzech rzutach eliminacyjnych, trzech najlepszych zawodników kwalifikowało się do finału. Autorów najlepszych wyników, organizatorzy nagradzali pamiątkowymi dyplomami. Na „Czwartkach” zaczynali swoje kariery miedzy innymi nasi mistrzowie i medaliści olimpijscy Irena Kirszensztain Szewińska, Jacek Wszoła, Marian Woronin. Na „Czwartku” rekord Polski w pchnięciu kulą pobił wynikiem 19,61 Władysław Komar, mistrz olimpijski w tej konkurencji z Monachium z 1972 roku. Ostatnie zawody odbyły się 2 września 1971 roku.

W roku 1995 „Czwartki” zostały wskrzeszone. Dokonał tego nasz najlepszy sprinter Marian Woronin. Początkowo organizował zawody w Warszawie na Stadionie Dziesięciolecia, a następnie na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W krótkim czasie objął nimi całą Polskę. W „Czwartkach” biorą udział uczniowie szkół podstawowych podzieleni na kategorie wiekowe: klasy czwarte, piąte, szóste. Startują w następujących konkurencjach: 60 m, 300 m, 600 m dziewczęta, 1000 m chłopcy, skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową. Rocznie startuje w nich kilkanaście tysięcy zawodników. Po eliminacjach miejskich, najlepsi zawodnicy spotykają się na finałach Ogólnopolskich.

W Pruszkowie na stadionie MOS, „Czwartki” organizowane są od 2007 roku. Od roku 2012 zawodnicy startujący w Finałach Ogólnopolskich tych zawodów zdobyli cztery złote, srebrne i jeden brązowy medal.

Regulamin Pruszkowskie Mityngów Lekkoatletycznych pn. „Po Czwartkach”

Organizatorem jest MOS Pruszków.

Terminy zawodów:7 maja, 21 maja – godz. 10.00 – zawody eliminacyjne,

Finał zawodów – 5 czerwca  – godz. 10.00

Miejsce zawodów – stadion MOS Pruszków, ul. Gomulińskiego 4.

Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie zawodów – Tomasz Krawczyński, tel. 606 346 189, mail mkszbikpruszkow@gmail.com

Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie na kartach startowych do 5 i 19 maja na adres mailowy mkszbikpruszkow@gmail.com lub fax nr.0-22 758 22 91.

Obowiązują aktualne badania lekarskie.

W zawodach mogą brać udział zawodnicy urodzeni w latach 1999 – 2000, oraz 2001 i młodsi.

Zawodnik ma prawo startu w jednej konkurencji biegowej i jednej technicznej.

Weryfikacja zawodników odbywać się będzie od godziny 8.30.

W zawodach finałowych 5 czerwca br., startuje 12 najlepszych, po zawodach eliminacyjnych, zawodniczek i zawodników w biegach na 100 m, i w konkurencjach technicznych, oraz po 8 w pozostałych konkurencjach biegowych.

W skoku w dal i w pchnięciu kulą w zawodach eliminacyjnych, zawodnicy maja do dyspozycji trzy próby. W zawodach finałowych po trzech próbach do ścisłego finału kwalifikuje się po ośmiu zawodników i zawodniczek w każdej konkurencji. W biegach na 100m, odbywają się biegi półfinałowe i finał. Do finału kwalifikuje się dwóch najlepszych zawodników z każdego biegu półfinałowego, oraz dwóch z najlepszymi czasami. Pozostałe biegi rozgrywane są w seriach na czas.

Konkurencje:

Młodzicy:

Dziewczęta: 100 m, 300 m, 600 m, 1000 m, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą, Chłopcy: 100 m, 300 m, 600 m, 1000 m, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą,

Juniorzy młodsi:

Dziewczęta: 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą,

Chłopcy: 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą,

 

czwartki

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst