Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Powiecie Pruszkowskim

Aktualności

 

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Powiecie Pruszkowskim odbyły się w ostatni piątek, 15 kwietnia na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie. Uroczystości upamiętniły przede wszystkim piątą rocznicę posadzenia trzech Dębów Pamięci na terenie szkoły, które zostały poświęcone nadkomisarzowi Policji Państwowej Antoniemu Bąkowi, aspirantowi PP Stefanowi Kaliskiemu oraz majorowi rezerwy Wojska Polskiego Władysławowi Gomulińskiemu. Stały się również okazją do oddania hołdu pamięci wszystkim innym żołnierzom pochodzącym z naszego terenu, którzy zginęli w Katyniu i Twerze. Organizatorami uroczystości było Pruszkowskie Stowarzyszenie Patriotyczne oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych. W piątkowym wydarzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendanta Głównego Policji, Wojewody Mazowieckiego, Starosta i członkowie Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, radni Powiatu Pruszkowskiego, reprezentanci władz gminnych i miejskich Powiatu Pruszkowskiego, organizacje kombatanckie i patriotyczne.

Obchody rozpoczęły się wprowadzeniem pocztów sztandarowych. Odczytano apel pamięci. Zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia wprowadzające uczestników w Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz w ideę programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”. Starosta Maksym Gołoś w swoim przemówieniu zwrócił się bezpośrednio do młodzieży: „Zbrodnia Katyńska była elementem szerszego planu. Trzeba pamiętać o tym, że żołnierze i policjanci, którzy wtedy zginęli, uczestniczyli również wydarzeniach z lat dwudziestych. […] Czy ta ofiara miała sens? Będzie miała, jeśli będziecie o tym pamiętać. Jeśli będziecie wyciągać wnioski, jeśli będziecie o tym mówić. To wtedy to będzie miało sens, […] bo warto aby pamięć o tych wspaniałych ludziach nie umarła […]”.

Po złożeniu kwiatów i wiązanek pod tablicami, rozpoczęła się druga część obchodów, na której wręczono nagrody laureatom konkursu historycznego pn. „Polskie Państwo Podziemne – Polacy z bohaterstwa znani” zorganizowanego przez Pruszkowskie Stowarzyszenie Patriotyczne. Zgodnie z programem „Katyń – ocalić od zapomnienia” każde posadzone drzewo symbolizuje jedną ofiarę zbrodni dokonanej w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD. Dzięki tej wspaniałej inicjatywie edukacyjno – patriotycznej, młode pokolenie poznaje i uczy się historii Polski przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Do tej pory posadzono 4568 drzew z 21857 (tyle drzew powinno być posadzonych, aby upamiętnieni zostali wszyscy, którzy zginęli Katyniu, Charkowie i Miednoje). Walory Programu „Katyń – ocalić od zapomnienia” oraz jego znaczenie w pielęgnowaniu ciągłości przekazu pokoleń o istotnych wydarzeniach dla Polski, docenił Prezydent RP Lech Kaczyński, obejmując program honorowym patronatem. W projekt zaangażowały się również takie instytucje, jak Narodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich.


DSC_9231

DSC_9311

DSC_9347

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst