Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Las Dobrej Woli

Aktualności

Powstanie nowego pokolenia lasu to jedno z głównych zadań leśników. W drugiej połowie XX wieku dość częstym zdarzeniem było, że podczas wiosennych akcji sadzenia lasu brała udział młodzież szkolna oraz pracownicy z zakładów pracy.

Stowarzyszenie Dobrej Woli postanowiło nawiązać do tej cennej, choć obecnie już nie tak popularnej jak kiedyś tradycji. Przy pięknej, wiosennej pogodzie na terenie lasów nadzorowanych przez Nadleśnictwo Chojnów członkowie Stowarzyszenia wraz z zaproszonymi gośćmi w ten wyjątkowy sposób postanowili uczcić 10-lecie swojego istnienia.

W sobotę 2 kwietnia br. niemal 300 osób – głównie uczniów ze szkół podstawowych z Sękocina, Łaz i Mrokowa, jak również strażaków-ochotników OSP z: Bobrowca, Chojnowa, Falent, Mrokowa, Nowej Woli, Zamienia, pod bacznym okiem gospodarza tego terenu leśniczego Jerzego Kaczmarczyka, w oddziale 34 Leśnictwa Sękocin posadziło nowy las. W tym celu na specjalnie przygotowanych gniazdach odnowieniowych ochotnicy posadzili kilka tysięcy młodych drzew liściastych – sadzonek buka.

Głównym bohaterem akcji sadzenia lasu były niepełnosprawne dzieci, wychowankowie Stowarzyszenie Dobrej Woli, ich rodzice oraz przyjaciele. Warunki do sadzenia lasu były idealne – przez cały dzień świeciło słońce, było ciepło i bezwietrznie. Akcja sadzenia rozpoczęła się o godzinie 10-ej i miała trwać do godz. 15-ej, ale przy tylu rękach chętnych do pracy już około południa wszystkie sadzonki zostały posadzone. W celu nabrania energii każdy mógł się posilić kiełbaską z grilla, a podczas podsumowania akcji organizatorzy poczęstowali wszystkich uczestników akcji sadzenia lasu ogromnym urodzinowym tortem.

Tego typu akcje warte są rozpropagowania i naśladowania. W ocenie leśników umożliwienie praktycznego udziału dzieci i młodzieży w sadzeniu lasu w sposób praktyczny przybliża zagadnienia związane z cyklem życia lasu. Edukacja przyrodnicza bezpośrednio w terenie podnosi świadomość ekologiczną młodego pokolenia Polaków na temat m.in. wzrostu lesistości w kraju, znaczenia lasów dla gospodarki i życia człowieka oraz wielu innych aspektów związanych z ochroną środowiska leśnego.

Podczas sadzenia lasu obecni byli przedstawiciele władz samorządowych starostwa powiatowego oraz okolicznych gmin i miast.

Tekst i zdjęcia:

Artur Sawicki

 Las Dobrej Woli_5 Las Dobrej Woli_6 Las Dobrej Woli_8 Las Dobrej Woli_9

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst