Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Cześć i Chwała Bohaterom!

Aktualności

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia władze Powiatu Pruszkowskiego oddały hołd Bolesławowi Pajączkowi oraz Karolowi Łoniewskiemu.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Powiecie Pruszkowskim rozpoczęły się na Żbikowskim Cmentarzu, złożeniem kwiatów na grobie kpt. Bolesława Pajączka pseud. „Groźny”. W uroczystości udział wzięli: przedstawiciele Zarządu Powiatu Pruszkowskiego na czele z Maksymem Gołosiem Starostą Pruszkowskim, Maria Makowska Przewodnicząca Rady Powiatu Pruszkowskiego, Jan Starzyński Prezydent Pruszkowa, ks. Proboszcz Bogusław Przegaliński, rodzina śp. kpt. Bolesława Pajączka, profesor Maria Tokarska oraz młodzież z zespołu szkół im. Stanisława Staszica w Pruszkowie oraz mieszkańcy.
 W ten sposób, przy grobie jednego z Żołnierzy Niezłomnych, wielkiego patrioty, mieszkańca Pruszkowa, złożono hołd wszystkim, których walka z komunistycznym zniewoleniem stała się podwaliną pod powstanie naszej niepodległej Ojczyzny. Życie kpt. Bolesława Pajączka jest symbolem niezłomności i wierności Polsce. Swoją walkę o niepodległość Ojczyzny rozpoczął we wrześniu 1939 r. Po zakończeniu wojny nie złożył broni, aż do aresztowania w kwietniu 1949 r. Bolesław Pajączek w trakcie śledztwa był bity i torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Podczas przesłuchań i tortur w jego obecności zamordowano dwóch kolegów. Nie przyznał się do winy i został skazany na 15 lat więzienia, z którego zwolniony był na mocy amnestii w 1956 r., zrehabilitowany dopiero w 1991 r.

Następnie Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski, Dariusz Nowak Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego, ks. Marian Mikołajczak pojechali do gminy Sitkówka-Nowiny (woj. świętokrzyskie), aby oddać hołd Karolowi Łoniewskiemu ps. Lew zamordowanemu za swoją działalność w podziemiu antykomunistycznym. Karol Łoniewski urodził się w 1925 r. w Nadarzynie. W czasie Powstania Warszawskiego odznaczony został Krzyżem Walecznych, po wojnie aktywnie działał w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. W 1948 r. został aresztowany i rozstrzelany w lasach w Zgórsku (woj. świętokrzyskie). Tam po mszy świętej, w miejscu, gdzie znajduje się symboliczna mogiła, złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst