Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Musical „Dzieci Powstania ’44”

Aktualności

Wielokrotnie nagradzany spektakl  „Dzieci Powstania ’44” – niezwykłe widowisko musicalowe w wykonaniu dzieci i młodzieży – utalentowanych tancerzy, aktorów i wokalistów Alternatywnego Teatru Tańca LUZ zachwycił widzów zgromadzonych w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie. W poniedziałek młodzi artyści dwukrotnie wystąpili przed pruszkowską publicznością. Na widowni zasiedli m.in. Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski, Agnieszka Kuźmińska, Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego oraz pan Jerzy Mirecki, autor książki „Dzieci 44. Wspomnienia dzieci powstańczej Warszawy”.

„Dzieci Powstania ’44” to ponad 60-minutowa wzruszająca historyczna podróż. Przedstawienie stworzone z serca i z wielkim sercem tańczone przez dzieci inspirowane jest prawdziwymi historiami i wspomnieniami z Powstania Warszawskiego. To kontrowersyjne przedstawienie wojny widzianej oczami dziecka oraz współczesnej trzynastoletniej dziewczynki ukazane za pomocą tańca współczesnego i piosenek walczącej Warszawy. Sceny zmieniają się jak w kalejdoskopie obrazując całe spektrum dramatu młodych ludzi i towarzyszących im emocji. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie wspomnień dzieci z Powstania Warszawskiego zawartymi w książkach Jerzego Mireckiego pt. „Dzieci ’44”, Joanny Papuzińskiej pt. „Asiunia” i Bogumiła Janusza Żórawskiego pt. „Kamienie też czasem płaczą”. Dzięki wspaniałej choreografii, której towarzyszą również piosenki, spektakl trafia do serca widza w każdym wieku oraz skłania i pobudza do refleksji.

„Dzieci Powstania’44” były kilkakrotnie nagradzane i wyróżniane:

  1. Wydarzenie Kulturalne Roku 2014 w Regionie w Plebiscycie TOP REGIONU 2014 organizowanym przez Katolickie Radio Podlasie oraz portal internetowy Podlasie24.pl.
  2. Kulturalne Wydarzenie Roku 2014 w plebiscycie miesięcznika Kultura Siedlecka.
  3. Etiuda „Dzieci Powstania ’44” kat. mini formacje modern dzieci do lat 11 zdobyła tytuł Mistrza Polski 2014 oraz Mistrza Świata 2014 r.
  4. Etiuda „Pomnik” kat. mini formacje modern dzieci do lat 11 zdobyła tytuł Mistrza Świata 2015 oraz Złoty Puchar Świata 2015 r.
  5. Duet ze spektaklu – „Dzieci i wojna”, Ewa Stecewicz i Marcelina Karolewska zdobył tytuł Mistrza Polski 2015 r.
  6. „Obudzone wspomnienia” – kat. juniorzy do lat 15 zdobyły 1. miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Dance Week – Mikołajki 2015 r. Za choreografię wszystkich etiud w spektaklu odpowiedzialna była Joanna Woszczyńska.

Premiera spektaklu Dzieci Powstania ’44 Alternatywnego Teatru Tańca LUZ odbyła się 14 listopada 2014 roku w Siedlcach w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.

Przedstawienie wystawione już było ponad 150 razy w Siedlcach, w Warszawie, w Sokołowie Podlaskim, w Białej Podlaskiej, w Wilnie na Litwie a fragmenty również dla Polonii w Monachium oraz podczas Pucharu świata w Pradze.

Patronat honorowy: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Dzieci Powstania Warszawskiego 1944.

Scenariusz, reżyseria, choreografia: Joanna Woszczyńska

Przygotowanie wokalne: Edyta Wójcik

Aranżacja muzyczna: Jakub Kowalik, Marek Matwiejczyk

Oświetlenie: Artur Wytrykus, Kamil Wielgór

Montaż filmów i zdjęć, animacje: Andrzej Kułak, Sebastian Gumiński

Formacja Tańca Nowoczesnego LUZ (1991) to wielokrotni mistrzowie Polski, Europy i świata w tańcu jazz dance, modern dance, show dance IDO. Tancerze LUZ-u, promując Polskę, podbili serca publiczności już na 3 kontynentach, w takich państwach jak: Japonia, Francja, Norwegia, Niemcy, Włochy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Rosja, Austria, Węgry, Słowenia, USA, Kanada i Gibraltar. Są laureatami wielu festiwali i konkursów tanecznych, wielokrotnie reprezentowali nasz kraj podczas dużych wydarzeń artystycznych w kraju i na świecie. Są laureatami festiwali, stypendystami Prezydenta Miasta Siedlce i finalistami programu telewizyjnego You Can Dance. LUZ to także Alternatywny Teatr Tańca (1999). Zadebiutował w 2000 roku spektaklem Katharsis. W następnych latach powstał cykl autorskich przedstawień Joanny Woszczyńskiej pod wspólnym tytułem Lekcja historii: Jesteśmy wolni (2006) z piosenkami polskiego podziemia, Dziwny jest ten świat (2007), Ale w koło jest wesoło, czyli nasza klasa w PRL-u (2009), a następnie: The nature of dance (2013), Szkło (2013), Wyobraźnia kontra komp (2014). W 2012 roku tancerze ATT LUZ wystąpili obok gwiazd polskiej estrady w widowisku Kolory nadziei, którego premiera odbyła się w Sali Kongresowej w Warszawie.

Założycielem i kierownikiem artystycznym FTN LUZ, ATT LUZ oraz Akademii Tańca LUZ ART jest Joanna Woszczyńska, choreograf mistrzów Polski, Europy i świata w tańcu show dance, hip hop, jazz dance oraz modern dance, sędzia krajowy Polskiej Federacji Tańca (PFT) i międzynarodowy (IDO), autorka i choreograf spektakli tanecznych i musicalowych, laureatka wielu nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W 2009 roku przy Alternatywnym Teatrze Tańca LUZ powstało Wokalne Studio Musicalowe LUZ, którego od początku opiekunem i instruktorem jest Adriana Pogoda- Kołodziejak. Alternatywny Teatr Tańca LUZ, Formacja Tańca Nowoczesnego LUZ i Studio Musicalowe LUZ działają przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach.

 

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst