Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Spektakl „Dzieci Powstania ’44”

Aktualności

Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza oraz Muzeum Dulag 121 zapraszają na niezwykłe widowisko musicalowe, które przeniesie widza w świat dzieci, których dzieciństwo zastało naznaczone traumą wojny i Powstania Warszawskiego. Spektakl „Dzieci Powstania’44” w reżyserii Joanny Woszczyńskiej odbędzie się 29 listopada o godz. 18:30 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie.

Wstęp jest bezpłatny. Wejście za okazaniem zaproszenia, które od dzisiaj można odbierać w siedzibie Muzeum Dulag 121, CKiS w Pruszkowie oraz pobrać ze strony internetowej Muzeum. Liczba miejsc jest ograniczona.

„Dzieci Powstania ’44” to ponad 60-minutowa wspaniała i wzruszająca historyczna podróż. Przedstawienie stworzone z serca i z wielkim sercem tańczone przez dzieci inspirowane jest prawdziwymi historiami i wspomnieniami z Powstania Warszawskiego. To kontrowersyjne przedstawienie wojny widzianej oczami dziecka oraz współczesnej trzynastoletniej dziewczynki ukazane za pomocą tańca współczesnego i piosenek walczącej Warszawy. Sceny zmieniają się jak w kalejdoskopie obrazując całe spektrum dramatu młodych ludzi i towarzyszących im emocji.

Obsadę stanowi kilkudziesięcioosobowa grupa utalentowanych tancerzy, aktorów i wokalistów Alternatywnego Teatru Tańca LUZ w wieku 7-18 lat, którzy doskonale wcielają się w role małych bohaterów z Powstania.

Autorka Joanna Woszczyńska scenariusz swój oparła na prawdziwych wspomnieniach dzieci z książki – Jerzego Mireckiego „Dzieci ’44”, „Asiunia” – Joanny Papuzińskiej oraz „Kamienie też czasem płaczą” – Bogumiła Janusza Żórawskiego.

„Dzieci Powstania’44” były kilkakrotnie nagradzane i wyróżniane:

  1. Wydarzenie Kulturalne Roku 2014 w Regionie w Plebiscycie TOP REGIONU 2014 organizowanym przez Katolickie Radio Podlasie oraz portal internetowy Podlasie24.pl.
  2. Kulturalne Wydarzenie Roku 2014 w plebiscycie miesięcznika Kultura Siedlecka.
  3. Etiuda „Dzieci Powstania ’44” kat. mini formacje modern dzieci do lat 11 zdobyła tytuł Mistrza Polski 2014 oraz Mistrza Świata 2014 r.
  4. Etiuda „Pomnik” kat. mini formacje modern dzieci do lat 11 zdobyła tytuł Mistrza Świata 2015 oraz Złoty Puchar Świata 2015 r.
  5. Duet ze spektaklu – „Dzieci i wojna”, Ewa Stecewicz i Marcelina Karolewska zdobył tytuł Mistrza Polski 2015 r.
  6. „Obudzone wspomnienia” – kat. juniorzy do lat 15 zdobyły 1. miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Dance Week – Mikołajki 2015 r. Za choreografię wszystkich etiud w spektaklu odpowiedzialna była Joanna Woszczyńska.

Premiera spektaklu Dzieci Powstania ’44 Alternatywnego Teatru Tańca LUZ odbyła się 14 listopada 2014 roku w Siedlcach w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.

Przedstawienie wystawione już było ponad 150 razy w Siedlcach, w Warszawie, w Sokołowie Podlaskim, w Białej Podlaskiej, w Wilnie na Litwie a fragmenty również dla Polonii w Monachium oraz podczas Pucharu świata w Pradze.

Patronat honorowy: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Dzieci Powstania Warszawskiego 1944.

Scenariusz, reżyseria, choreografia: Joanna Woszczyńska

Przygotowanie wokalne: Edyta Wójcik

Aranżacja muzyczna: Jakub Kowalik, Marek Matwiejczyk

Oświetlenie: Artur Wytrykus, Kamil Wielgór

Montaż filmów i zdjęć, animacje: Andrzej Kułak, Sebastian Gumiński

Informacje: Muzeum Dulag 121, tel. 22 758 86 63, e-mail: dulag@dulag121.pl, www.dulag121.pl.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst