Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Ppłk Henryk Filipski ps. „Jeremi” – wspomnienie

Aktualności

W sobotę 25 września 2021 roku odszedł ppłk Henryk Filipski ps. „Jeremi”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej, Związku Walki Zbrojnej, później Armii Krajowej, zasłużony powstaniec warszawski, były więzień obozu przejściowego Dulag 121, a następnie wieloletni przyjaciel Muzeum Dulag 121. Był odznaczony Krzyżem Armii Krajowej (1995) i Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1996). Od lat dziewięćdziesiątych zaangażowany w społeczną działalność na rzecz upamiętnienia bohaterów Powstania Warszawskiego.

Ppłk Henryk Filipski walczył w Powstaniu Warszawskim w stopniu podchorążego Korpusu Bezpieczeństwa I Obwodu Śródmieście – Północne. 5 sierpnia 1944 r. w rejonie ul. Zielnej został trafiony odłamkiem granatnika w głowę. Był leczony w szpitalach na Moniuszki, skąd przeniesiono go na zabieg trepanacji czaszki do szpitala dziecięcego na Śliską 51.

Po powstaniu wraz z rodzicami trafił do obozu Dulag 121. Z Pruszkowa cała rodzina została przewieziona na roboty przymusowe do Borken w Niemczech, gdzie ppłk Henryk Filipski został przymusowo zatrudniony w przemyśle niemieckim w Forstverwaltung Bocholt (Nadleśnictwo) w Nadrenii Północnej-Westfalii. Po wojnie zamieszkał w Nadarzynie.

 

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst