Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Aktualności

2 października 2021 r., w dniu Narodowego Dnia Pamięci o Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy  w Pruszkowie odbędą się uroczyste obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc organizowane przez Muzeum Dulag 121, Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 na Cmentarzu Szpitalnym w Tworkach, gdzie zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą więźniów obozu przejściowego Dulag 121, Powstańców Warszawskich i ofiary cywilne.  Następnie, o godz. 13.00 odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą przy głównej bramie cmentarza Żbikowskiego, która upamiętnia zmarłych i poległych bezimiennych więźniów obozu przejściowego Durchgangslager 121, pochowanych w zbiorowej mogile.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 14:00 pod Pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” na terenie byłego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie, gdzie zostanie odprawiona polowa Msza Święta.

W niedzielę, 3 października o godz. 19:00 w żbikowskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP odbędzie się „Koncert Pieśni Powstania Warszawskiego”  w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto” oraz pokaz filmu „Powstanie Warszawskie” w reż. Jana Komasy z 2014 r.

Tegoroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc zostały objęte „Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości”.

Ideą organizowanych co roku Obchodów jest upamiętnienie Powstańców Warszawskich i Ludności Cywilnej wypędzonej z walczącej stolicy i podwarszawskich miejscowości, więźniów obozu Durchgangslager 121, a także mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego i okolicznych wsi i miasteczek, którzy nieśli pomoc więźniom obozu Dulag 121 zarówno na terenie obozu, jak i poza jego murami.

Szacuje się, że przez obóz Durchgangslager 121, utworzony 6 sierpnia 1944 r. na terenie dawnych Warsztatów Kolejowych na pruszkowskim Żbikowie, przeszło od 340 do 650 tysięcy osób (ok. 550 tysięcy mieszkańców Warszawy, ok. 100 tys. mieszkańców miejscowości podwarszawskich), z czego od 168 do 360 tys. osób zakwalifikowanych jako niezdolnych do pracy wywieziono na tereny Generalnego Gubernatorstwa; od 87 do 160 tys. osób jako zdolne do pracy wywieziono do pracy przymusowej na terenie III Rzeszy. Według szacunków do obozów koncentracyjnych miało trafić od 60 do nawet 70 tysięcy więźniów obozu przejściowego w Pruszkowie. W tym trudnym czasie z ofiarną pomocą wypędzonym warszawiakom ruszyli mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Tysiące osób udzielało wówczas wsparcia więźniom, organizując pomoc medyczną, finansową i żywnościową na terenie obozu i poza nim. Dzięki nim z obozu w Pruszkowie udało się wyprowadzić – legalnie lub nielegalnie – około 100 tysięcy osób.

Warto przypomnieć, że coroczne  obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc są tradycją zapoczątkowaną przez kolejarzy pracujących na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Od 1990 roku uroczystości odbywały się przy pomniku „Tędy przeszła Warszawa”. Od czasu powstania placówki Muzeum Dulag 121 współorganizuje te uroczystości z lokalnymi samorządami.

>> http://dulag121.pl/2021/09/obchody-dnia-pamieci-wiezniow-obozu-dulag-121-i-niosacych-im-pomoc-2-3-pazdziernika-2021/ (link otwiera się w nowej zakładce)

Program Obchodów

2 października

Godz. 12.00 – uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą więźniów obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, żołnierzy Powstania Warszawskiego 1944 r. i ofiary cywilne na terenie cmentarza w Tworkach.

Cmentarz Szpitalny w Tworkach, ul. Partyzantów 2/4, 05-802 Pruszków

Godz. 13:00 – nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą zmarłych i poległych więźniów obozu przejściowego Dulag 121 przy bramie głównej na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie

Cmentarz Żbikowski, główna brama przy ul. Domaniewskiej

Część oficjalna:

Godz. 14:00 – rozpoczną się oficjalne uroczystości pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”.

Program:

  • Wystawienie posterunku pod pomnikiem
  • Wprowadzenie pocztów sztandarowych
  • Polowa Msza św. odprawiona pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”, koncelebrowana przez księdza prałata Mariana Mikołajczaka i kanonika Bogdana Przegalińskiego
  • Odśpiewanie Hymnu RP
  • Okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz
  • Apel Pamięci
  • Ceremonia złożenia wieńców i kwiatów
  • Odprowadzenie wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych

Uroczystości odbędą się w Asyście Wojskowej Reprezentacyjnej Kompani Wojska Polskiego.

Pruszków, ul. 3 Maja 8a, teren dawnego obozu Dulag 121

3 października

Godz. 19:00 – koncert „Pieśni Powstania Warszawskiego” w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto” z udziałem instrumentalistów. Po koncercie odbędzie się pokaz filmu wojennego non-fiction „Powstanie Warszawskie” w reż. Jana Komasy (2014 r.)

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Żbikowie, Pruszków, ul. 3 Maja 124

Z uwagi na obecną sytuację zagrożenia epidemicznego, podobnie jak rok temu formuła uroczystości Obchodów będzie dostosowana do aktualnych warunków sanitarno-epidemiologicznych.

Więcej informacji:

Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8a, Pruszków

(22) 758 86 63; dulag@dulag121.pl; www.dulag121.pl

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst