Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Pokaz filmu „Historia jednej fotografii”

Aktualności

Muzeum Dulag 121 zaprasza w sobotę 25 września o godz. 15:00 na spotkanie z cyklu „Karty Historii”, podczas którego odbędzie się pokaz filmu „Historia jednej fotografii” połączony ze spotkaniem z reżyserem Wojciechem Królikowskim.

„Historia jednej fotografii” to opowieść o Marii Kwaśniewskiej, utalentowanej polskiej oszczepniczce, brązowej medalistce olimpijskiej w rzucie oszczepem na XI Igrzyskach Olimpijskich w 1936 r. w Berlinie i zarazem bohaterce zaangażowanej w pomoc więźniom obozu przejściowego  Durchgangslager 121 w Pruszkowie.

W filmie postać Marii Kwaśniewskiej została nie tylko pokazana przez pryzmat jej sportowych osiągnięć, ale przede wszystkim opowiedziano o jej doświadczeniach i przeżyciach z okresu II wojny światowej. Przez cały okres Powstania Warszawskiego z narażeniem życia pomagała polskim żołnierzom i ludności cywilnej wypędzonej ze swoich domów i mieszkań. Dla mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości skazanych na wielomiesięczną tułaczkę zazwyczaj pierwszym jej etapem był obóz Durchgangslager 121 zlokalizowany na terenie dawnych Warsztatów Kolejowych na pruszkowskim Żbikowie, założony przez Niemców 6 sierpnia 1944 roku.

Z filmu dowiadujemy się, że Marii Kwaśniewskiej, za sprawą osiągnięć sportowych i okolicznościowej fotografii wykonanej w czasie olimpiady w Berlinie, na której utrwalono moment przyjmowania przez nią gratulacji od Adolfa Hitlera, udało się uratować około stu więźniów obozu przejściowego Dulag 121 przed wywiezieniem na roboty przymusowe w głąb III Rzeszy, do obozów koncentracyjnych lub na terytorium Generalnego Gubernatorstwa. Bohaterka filmu została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2005 roku, dwukrotnie otrzymała Order Olimpijski Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a ponadto medal Kalos Kagathos, przyznawany wybitnym sportowcom za działalność pozasportową.

Wojciech    Królikowski – absolwent  reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w  Katowicach, ukończył również filmoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, współpracuje z TVP (  1 i 2 program TVP, TVP Historia, TV Katowice). Autor kilkudziesięciu reportaży, filmów dokumentalnych, programów publicystycznych, reportaży radiowych. W 2021 r. za film „Historia jednej fotografii” Wojciech Królikowski otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego w Konkursie Dziennikarskim SDP.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst