Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

82. rocznica Bitwy pod Brwinowem

Aktualności

W niedzielę 12 września odbyły się obchody upamiętniające Bitwę pod Brwinowem, w których wzięli udział Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski, Rafał Sieradzki, Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz Radni Powiatu Pruszkowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji poległych w czasie II wojny światowej, która została odprawiona w kościele pw. św. Floriana w Brwinowie. Następnie delegacje i goście złożyli kwiaty przy pomniku żołnierzy 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej oraz na mogiłach poległych w kwaterze żołnierzy Września ’39 na brwinowskim cmentarzu.

Bitwa pod Brwinowem, stoczona 12 września 1939 w czasie kampanii wrześniowej pomiędzy oddziałami 36 pułku piechoty Legii Akademickiej wchodzącej w skład 28 Dywizji Piechoty z Armii „Łódź” a 4 Dywizją Pancerną ze składu 10 Armii niemieckiej. Po ciężkich walkach trwających cały dzień, oddziały 36 pułku piechoty Legii Akademickiej zostały wycofane do Puszczy Kampinoskiej. W rezultacie bitwy marsz oddziałów niemieckich na Warszawę został spowolniony.

 

 

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst