Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Przylądek – nowa szkoła na jubileusz działalności

Aktualności

Mija właśnie ponad dziesięć lat działalności Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu „Przylądek”. Szkoła z roku na rok rozwija się, wzbogacając zarówno ofertę edukacyjną, jak i warunki, w jakich pracują uczniowie i terapeuci. Od kwietnia 2021 r. „Przylądek” działa w nowej lokalizacji.

W piątek odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby, w którym wzięli udział Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski, Radni Powiatu Pruszkowskiego, Michał Landowski Sekretarz Powiatu Pruszkowskiego oraz przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji i organizacji.

Podczas uroczystości goście mieli okazję obejrzeć wnętrza budynku, między innymi pracownię stolarską, której wyposażenie zostało dofinansowane z budżetu Powiatu Pruszkowskiego w ramach honorowego patronatu Starosty Pruszkowskiego.

Jednym z punktów inauguracji był wernisaż wystawy fotograficznej „Autyzm niejedno ma imię”,  który odbył się w Parzniewie oraz w Nowej Stacji w Pruszkowie. Autorem zdjęć jest Maciej Bochnowski, twórca długoterminowego projektu fotograficznego „Pruszkowiak”. Wystawę będzie można oglądać przez trzy miesiące na ogrodzeniu szkoły w Parzniewie oraz w Centrum Handlowym Nowa Stacja.

„Autyzm niejedno ma imię”

Bo kim właściwie jest osoba z autyzmem? 

To zarówno Einstein i Messi, osoby wybitne, genialne, które odnalazły się w życiu i odniosły sukces. To także filmowy Rain Man, sawant, czyli człowiek obdarzony szczególnymi talentami, a jednak zamknięty w swoim hermetycznym świecie. Świecie zupełnie niezrozumiałym dla przeciętnego człowieka. Większość osób z autyzmem na co dzień boryka się z ogromnymi trudnościami, chociaż czasem tego nie widać na pierwszy rzut oka. Osoby z autyzmem są bardzo różne, różne też są ich potrzeby, potencjały i deficyty. Jest ich coraz więcej. Są wśród Was. Na ulicy, w sklepie, na placu zabaw. To „dziwny” kolega z pracy albo „zaskakujące” dziecko znajomych. Jedni dadzą sobie radę w społeczeństwie, założą rodziny, będą świetnymi specjalistami. Inni nigdy nie będą samodzielni, zawsze będą potrzebować drugiego człowieka obok.

Przedstawiając nasze dzieci, chcemy dać Państwu szansę chociaż trochę zrozumieć kim są Ci, którzy również tworzą naszą lokalną społeczność. Ci, o których tak mało wiemy i ich nie znamy, choć żyją w sąsiedztwie – tuż obok nas. Mamy nadzieję, że nasza wystawa pomoże lepiej zrozumieć osoby ze spektrum autyzmu i zwrócić uwagę na ich specjalne potrzeby. Wiele z nich nigdy nie będzie samodzielna.  Autyzm często prowadzi do izolacji i trwałego wykluczenia całej rodziny ze społeczeństwa, ale temu właśnie chcemy zapobiec – mówi Joanna Wodarska-Likowska, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu „Przylądek”. 

Podstawowym założeniem wystawy jest zwrócenie uwagi szerszej grupie odbiorców na osoby ze spektrum autyzmu, a w szczególności na dzieci i młodzież ze szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu „Przylądek” w Parzniewie oraz ich terapeutów. Terapeuta osoby z autyzmem jest niezwykle ważny w życiu uczniów. To nauczyciel, przyjaciel, drogowskaz. W zespole dziecko / terapeuta musi się zrodzić prawdziwy związek emocjonalny. Tylko wtedy jest szansa na pełny rozwój dziecka.

Szkoła „Przylądek” powstała na terenie powiatu pruszkowskiego ponad 10 lat temu. Została sfinansowana w całości przez rodziców dzieci z autyzmem, którzy zdefiniowali swoje życie ze względu na terapię i przyszłość swoich dzieci.

Każdego roku statystyki wykazują wzrost liczby dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności i specjalnych potrzebach edukacyjnych powodowanych przez spektrum zaburzeń autystycznych. W latach 2018-2021 na terenie powiatu pruszkowskiego zdiagnozowano ponad 990 dzieci ze spektrum autyzmu. Szacuje się, że liczba ta jest jeszcze większa. Wiele dzieci nie ma diagnozy. Sytuacja osób z autyzmem i ich rodzin, mimo kampanii społecznych, pozostaje wciąż bardzo trudna. Ze względu na specyfikę zaburzenia oraz szereg trudnych zachowań, dzieci te często postrzegane są jako… kłopot. Zdarza się, że nie mogą znaleźć swojego miejsca w istniejących placówkach oświatowych. Dlatego powstał „Przylądek”. Szkoła ta jest odpowiedzią na potrzebę zapewnienia bardzo dobrej oferty edukacyjnej, terapeutycznej i opiekuńczej dla dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju
w powiecie pruszkowskim.

O szkole

Szkoła „Przylądek” jest odpowiedzią na potrzebę zapewnienia bardzo dobrej oferty edukacyjnej, terapeutycznej i opiekuńczej dla dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju w powiecie pruszkowskim. W tej nowoczesnej placówce, dostosowanej do potrzeb dzieci z autyzmem, uczy się 37 dzieci w 16 oddziałach. Dla nich zatrudnionych jest 40 specjalistów.

Planowane inwestycje to budowa kolejnego budynku, w którym znajdzie się: szkoła specjalna przysposabiająca do pracy, dzienny ośrodek terapii i pracy dla dorosłych osób z autyzmem, mieszkania treningowe dla dorosłych osób z autyzmem. W kolejnym etapie – budowa domu mieszkalnego dla dorosłych osób z autyzmem.

 

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst