Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Dożynki Województwa Mazowieckiego w Radomiu

Aktualności

Dzisiaj w Muzeum Wsi Radomskiej odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego. W uroczystym Święcie Plonów wzięły udział delegacje dożynkowe z całego województwa mazowieckiego.

Powiat Pruszkowski reprezentowali Agnieszka Kuźmińska, Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, Rafał Sieradzki, Przewodniczący Powiatu Pruszkowskiego, Mirosława i Mirosław Piętkowie, Powiatowi Starostowie Dożynkowi, właściciele gospodarstwa wielotowarowego z Gminy Nadarzyn oraz Anna Żaczek-Siwczuk, autorka wieńca dożynkowego Powiatu Pruszkowskiego.

W programie Dożynek nie zabrakło tradycyjnych atrakcji. Korowód z wieńcami dożynkowymi, regionalne przysmaki, stoiska kół gospodyń wiejskich i twórców ludowych, występy zespołów ludowych, a także konkursy i zabawy dla dzieci przyciągnęły do Muzeum Wsi Radomskiej wielu gości.

Podczas Dożynek odbył się także konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wieniec Dożynkowy Powiatu Pruszkowskiego został zaprojektowany przez Annę Żaczek-Siwczuk i wykonany przez autorkę oraz grupę twórców związanych z brwinowskim ośrodkiem kultury OKej. Wieniec swoją formą nawiązywał do najbardziej tradycyjnych i klasycznych wieńców ludowych, czyli do tzw. Korony, która jest symbolem wdzięczności za obfitość plonów, ukoronowaniem całorocznej pracy oraz prośbą o pomyślność i urodzaj w przyszłych latach. Wieniec, upleciony przede wszystkim z tradycyjnie uprawianych na Mazowszu zbóż – z pszenicy i pszenżyta, zdobiony był wieloma naturalnymi materiałami, suszonymi kwiatami oraz zwiastującymi jesień: jarzębiną i nawłocią. W sercu wieńca znajdował się bochenek chleba – najważniejszy symbol zakończonych żniw, istota pracy człowieka.

Rolnikom Powiatu Pruszkowskiego dziękujemy za ciężką codzienną pracę, wielki trud i życzymy zdrowia, siły, życzliwości ludzi oraz bezpiecznej pracy i satysfakcji z plonów!

 

    

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst