Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Uroczystość wręczenia Medalu „Pro Patria”

Aktualności
23 lipca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Pruszkowie miała miejsce wyjątkowa uroczystość wręczenia Medalu „Pro Patria” z udziałem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Józefa Kasprzyka. Za swoje zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie zostali uhonorowani: Joanna Acher, Czesław Berkowski, Władysław Berkowski, Marek Fortuna, Jacek Heliasz, Roman Kozioł, Kazimierz Pieńczuk, Helena Sabała i Krzysztof Zbrojkiewicz.
Serdecznie gratulujemy osobom wyróżnionym w uznaniu ich szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej!
Naczelna Komenda Polskich Drużyn Strzeleckich odznaczyła Strzeleckim Krzyżem Zasługi Przewodniczącego SPK w Pruszkowie – Tadeusza Rutkowskiego w podziękowaniu za krzewienie tradycji polskiego oręża.
Za pracę na rzecz rozwijania lokalnego patriotyzmu i aktywność społeczną, Zarząd Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie postanowił również wyróżnić Kombatanckim Krzyżem Zasługi Barbarę Gołębiowską, Małgorzatę Bojanowską i Iwonę Burzyńską.
Po ceremonii wręczenia odznaczeń odbył się wykład dr. hab. Patryka Pleskota „Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie (1946-1955) – bezprawne narzędzie komunistycznej władzy w Polsce”, w czasie którego prowadzący omówił najważniejsze mechanizmy funkcjonowania ówczesnego wymiaru sprawiedliwości.
Spotkanie zakończyła prezentacja wydanej przez Muzeum Dulag 121 książki „Wychodząc z cienia. Historia Bolesława Pajączka ps. Groźny”. Autorka książki, Iwona Burzyńska opowiedziała o konspiracyjnej działalności zmarłego w 2007 r. mieszkańca Pruszkowa i jego patriotycznych inicjatywach na terenie naszego miasta. Patronat honorowy nad wydaniem książki objął Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski.
W spotkaniu uczestniczył, w imieniu Starosty Pruszkowskiego, Michał Landowski Sekretarz Powiatu Pruszkowskiego, a także m.in. Rodzina i Przyjaciele Pana Bolesława Pajączka z córką Krystyną Grabarek na czele, członkowie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie, goście ze Światowego Związku Żołnierzy AK koło Kozienice.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na spotkanie!
Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst