Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Płazy i gady powiatu pruszkowskiego

Aktualności, Edukacja i sport, Środowisko

Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski zaprasza wszystkich mieszkańców do obejrzenia wystawy plenerowej pt. „Płazy i gady powiatu pruszkowskiego”.

Na wystawie przedstawiono 18 gatunków płazów i gadów występujących na terenie powiatu pruszkowskiego. Mamy nadzieję, że przybliży ona Państwu bogactwo świata herpetofauny (tym terminem określane są łącznie płazy i gady), która wciąż jest mało znana, a wiele gatunków jest ze sobą mylonych. Wystawa znajduje się na ogrodzeniu „Domu pod bocianem” przy ul. Kraszewskiego 18 w Pruszkowie i jest efektem współpracy powiatu pruszkowskiego z Arturem Sawickim – popularyzatorem wiedzy przyrodniczej, autorem książki pt. „Artur Sawicki opowiada o owadach i pająkach”, z zawodu leśnikiem, pracownikiem Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Grzegorzem Okołowem – przyrodnikiem, fotografem, członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, zdobywcą wielu nagród zarówno za zdjęcia, jak i za pokazy multimedialne, przez niemal 20 lat zawodowo związanym z Kampinoskim Parkiem Narodowym.

Płazy i gady to w Polsce najmniej liczne gromady kręgowców. Wynika to z ich potrzeb cieplnych – warunki w naszym kraju sprzyjają życiu zaledwie 18 gatunków płazów i 8 gatunków gadów. Kilka z nich zalicza się do zwierząt typowo górskich tj. kumak górski, traszka górska, traszka karpacka, salamandra (z płazów) i wąż Eskulapa – przedstawiciel gadów. Dlatego nie spotkamy ich na niżu, w tym także na obszarze administracyjnym Powiatu Pruszkowskiego. Natomiast pozostałe gatunki można spotkać na terenie całej Polski. Z reguły są liczne, a nawet bardzo liczne i podczas okresu godowego możemy je zaobserwować w setkach, a nawet tysiącach osobników.

Mamy nadzieję, że wspólna przygoda związana z poznawaniem fascynującego świata płazów i gadów spowoduje, że z większą życzliwością spojrzycie Państwo na tych małych współmieszkańców naszej planety.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst