Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Aktualności

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone od 2004 roku i przypada zawsze na drugi dzień maja. Manifestujemy w tym czasie swój patriotyzm poprzez wywieszanie flagi narodowej np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania, czy przed domem. Poza Dniem Flagi, tego samego dnia obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

W 2004 r. Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie dodali przepis pozwalający używać biało-czerwonych barw nie tylko w czasie oficjalnych świąt państwowych, ale także na co dzień. Z ustawy wprowadzającej to święto wynika, ze wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy. Wybrano dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o chwalebnych dziejach Polski. Jest to wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Forma obchodów już drugi raz była ograniczona z powodu panującej pandemii koronawirusa. W imieniu Mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego, w sposób symboliczny Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski, Rafał Sieradzki Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz Paweł Makuch Prezydent Miasta Pruszkowa – w asyście Strzelców Rzeczypospolitej – dokonali wciągnięcia flagi na maszt przy budynku Starostwa Powiatowego w Pruszkowie. Następnie odbyło się złożenie biało-czerwonych kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst