Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Aktualności

Przypadający dzisiaj Międzynarodowy Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Tegoroczną myślą przewodnią jest hasło: „Przywróć naszą Ziemię”.

Dzień Ziemi jest formą upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się 22 kwietnia 1970 roku. Wzięło w niej udział około 20 milionów Amerykanów. W Polsce tradycje związane z tym świętem są nieco krótsze, ponieważ sięgają 1990 roku. Głównym celem obchodów jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budzenie świadomości społecznej na temat problemów klimatycznych na Ziemi.

Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym. Nie zmienia to faktu, że każdy z nas może wyjść z indywidualną inicjatywą mającą na celu zadbanie o środowisko i kształtowanie postaw ekologicznych.

Co każdy z nas może zrobić z okazji Dnia Ziemi? Oto kilka przykładów:
– dzień bez samochodu – jeśli jest to możliwe nie przemieszczajmy się autem, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, bądź przemieszczajmy się pieszo,
– naprawiajmy przedmioty codziennego użytku zamiast je wyrzucać,
– segregujmy śmieci,
– będąc w sklepie, starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach,
– w myśl zasady „zero waste” róbmy zakupy z własną torbą (najlepiej bawełnianą). Do pakowania warzyw i owoców używajmy własnych woreczków wielorazowego użytku – woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!

Zróbmy wspólnie coś dobrego dla naszego środowiska!

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst