Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Aktualności

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Co prawda pandemia uniemożliwiła nam zorganizowanie corocznego „Niebieskiego spaceru dla autyzmu”, ale przygotowaliśmy dla Państwa specjalny film przybliżający ten ważny problem.

Każdego roku statystyki wykazują wzrost liczby dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności i specjalnych potrzebach edukacyjnych powodowanych przez spektrum zaburzeń autystycznych. W latach 2018-2021 na terenie powiatu pruszkowskiego zdiagnozowano 990 przypadków ze spektrum autyzmu. Szacuje się, że liczba ta jest jeszcze większa.

Na rzecz osób i rodzin dotkniętych autyzmem działa wiele instytucji, które wspierają osoby chore, a także ich opiekunów oraz całe rodziny. Pomoc otrzymują również specjaliści na co dzień pracujący z dziećmi i młodzieżą ze spektrum autyzmu. Jednak problemów i potrzeb, które są zmienne na przestrzeni lat, jest wiele.

W kwietniu każdego roku ma miejsce szereg wydarzeń szerzących wiedzę na temat osób z ASD takich jak nasz „Niebieski Spacer” czy Zawody Pływackie. W tym roku Fundacja Lepszy Start otworzyła podwoje nowej szkoły. Rozbudowuje się także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Wapiennej w Pruszkowie. Za tymi, a także wieloma innymi przedsięwzięciami stoją bohaterowie drugiego planu – rodzice. To o nich jest nasz film.

Zapraszamy do obejrzenia…

Film dostępny TUTAJ

 

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst