Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Światowy Dzień Konsumenta

Aktualności

Co roku, tj. 15 marca, obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Surfuję, sprawdzam, kupuję. Bezpieczny konsument w sieci”.

W związku dynamicznym rozwojem technologii informatycznych oraz trwającą pandemią koronawirusa coraz więcej działań konsumenckich prowadzimy w sieci. Nie tylko nasze życie zawodowe, ale również prywatne przeszło do internetu. Dlatego hasło „Surfuję, sprawdzam, kupuję. Bezpieczny konsument w sieci” jest tak bardzo aktualne. Przy tej okazji zapraszamy Państwa do odwiedzenia portalu www.konsument.edu.pl, który Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował wspólnie z Fundacją ProPublika. Znajdą tam Państwo wiele cennych porad, jak nie dać się oszukać.

Przypominamy również, że na terenie naszego powiatu w zakresie spraw konsumenckich z pomocą przychodzi Powiatowy Rzecznik Konsumentów – dr Marzena Bonikowska. Od poniedziałku do piątku możecie Państwo skorzystać z porady pod numerem telefonu 22 738 14 50.

Zgodnie z ustawą Powiatowy Rzecznik Konsumenta zobowiązany jest do zapewnienia konsumentom bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego i informacji prawnej w zakresie ochrony ich interesów oraz występowania do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów, m.in.:

  • kupna – sprzedaży w sklepie, na odległość (wysyłkowo, za pośrednictwem Internetu) oraz poza sklepem (np. na pokazach, w domu konsumenta),
  • telewizji kablowej, cyfrowej, satelitarnej,
  • telefonii stacjonarnej i komórkowej,
  • usług pocztowych,
  • usług kurierskich,
  • usług budowlanych,
  • usług turystycznych,
  • dostawy energii elektrycznej, ciepła, wody,
  • umów o dzieło.

W czołówce listy problemów, które najczęściej zgłaszają konsumenci z terenu naszego powiatu znajduje się sprzedaż na tzw. pokazach. W „sidła” nieuczciwych sprzedawców trafiają zazwyczaj seniorzy. Mimo wielu kampanii informacyjnych w środkach masowego przekazu, broszur i ulotek, a także porad udzielanych przez rzecznika, liczba wpływających skarg dotyczących sprzedaży artykułów rehabilitacyjnych czy też gospodarstwa domowego nie maleje. Innym problemem często zgłaszanym przez naszych mieszkańców jest wynajem pojazdu zastępczego, po wcześniejszej kolizji.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst