Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

CZAD – cichy zabójca

Aktualności

W Polsce każdego roku, z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera wiele osób, a kilka razy więcej ulega zatruciu wymagającym hospitalizacji. Takie przypadki miały miejsce również na terenie powiatu pruszkowskiego. Okres grzewczy jeszcze się nie skończył, dlatego Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski i strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie apelują o szczególne zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest ich niewłaściwa eksploatacja oraz niesprawność urządzeń oraz przewodów kominowych, tj. wentylacyjnych, spalinowychi dymowych. Tlenek węgla, potocznie zwany czadem lub cichym zabójcą, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym, bezwonnym i pozbawionym smaku, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, tj.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte. Tlenek węgla blokuje dostęp tlenu do organizmu, prowadząc tym samym do niedotlenienia, a przy długotrwałym narażeniu nawet do śmierci.

PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA:

 1. Nie można zatykać przewodów wentylacyjnych i otworów nawiewnych, np. w drzwiach łazienkowych. Całkowite uszczelnienie mieszkania powoduje niezachowanie lub zaburzenie cyklu wentylacji, co stanowi duże zagrożenie.
 2. Należy pamiętać o okresowych przeglądach i czyszczeniu kanałów kominowych
  i wentylacyjnych, ponieważ niedrożne mogą być przyczyną zatrucia tlenkiem węgla, szczególnie podczas kąpieli w łazienkach wyposażonych w gazowe ogrzewacze wody.
 3. Nie ogrzewać pomieszczeń kuchnią gazową. Nowoczesne gazowe urządzenia promiennikowe, mimo że są wyposażone w katalizatory, powinny być używane z zachowaniem określonych zasad bezpieczeństwa. Należy przestrzegać instrukcji ich użytkowania.

Stanowczo niedopuszczalne jest pozostawianie takich urządzeń włączonych na noc w zamkniętym pomieszczeniu, w którym śpią ludzie.

 1. Instalowanie pieców gazowych powinno być dokonywane tylko przez wykwalifikowanych fachowców i zgodnie z zaleceniami producentów. Wszelkie samowolne przeróbki są niedozwolone.
 2. Użytkowanie wszystkich urządzeń grzewczych zawsze powinno odbywać się zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją użytkowania.
 3. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu
  i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń.

Ponadto:

 1. Nie wolno lekceważyć objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji natychmiast należy przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
 2. Często wietrzyć pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić nawet niewielkie rozszczelnienie okien lub drzwi.

UDZIELANIE POMOCY W PRZYPADKU ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA:

 1. Kiedy znajdziemy osobę z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu nie wolno wpadać w panikę. Należy jak najszybciej zapewnić dopływ świeżego powietrza, w skrajnych przypadkach nawet wybijając szybę w oknie.
 2. Wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, zapewniając dopływ świeżego powietrza, pod warunkiem, że nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia przeprowadzenie akcji należy pozostawić służbom ratowniczym.
 3. Wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe nr 999, straż pożarna nr 998 lub
  nr alarmowy 112).

PAMIĘTAJMY! OD STOSOWANIA SIĘ DO POWYŻSZYCH RAD MOŻE ZALEŻEĆ ZDROWIE I ŻYCIE NASZE ORAZ NASZYCH BLISKICH.

Czad_oszukuje_zmysły

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst