Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Zakochani w Ojczyźnie

Aktualności

14 lutego kojarzy nam się głównie z Walentynkami. Warto jednak pamiętać, że tego dnia przypada rocznica powstania Armii Krajowej, której żołnierze ponad wszystko kochali swoją Ojczyznę.

79. lat temu, 14 lutego 1942 roku, do Kraju dotarła depesza, w której Naczelny Wódz, generał Władysław Sikorski, rozkazywał:

a global crisis(1)

 

Decyzja ta podyktowana była koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie.
Dziś Armia Krajowa uważana jest za największe i najlepiej zorganizowane wojsko podziemne, działające w okupowanej Europie. Kulminacją Jej wysiłku zbrojnego było Powstanie Warszawskie.

Z okazji 79. rocznicy powstania Armii Krajowej Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski zaprasza mieszkańców powiatu pruszkowskiego do udziału w uroczystej mszy świętej, która odbędzie się w niedzielę, 14 lutego 2021 roku, o godzinie 18:00 w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie (msza transmitowana będzie również online). Po mszy Strzelcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Harcerze wręczać będą wszystkim gościom symboliczne serduszka, przypominające tę niezwykle ważną datę.

 

 

 

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst