Zakochani w Ojczyźnie

Aktualności

14 lutego kojarzy nam się głównie z Walentynkami. Warto jednak pamiętać, że tego dnia przypada rocznica powstania Armii Krajowej, której żołnierze ponad wszystko kochali swoją Ojczyznę.

79. lat temu, 14 lutego 1942 roku, do Kraju dotarła depesza, w której Naczelny Wódz, generał Władysław Sikorski, rozkazywał:

a global crisis(1)

 

Decyzja ta podyktowana była koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie.
Dziś Armia Krajowa uważana jest za największe i najlepiej zorganizowane wojsko podziemne, działające w okupowanej Europie. Kulminacją Jej wysiłku zbrojnego było Powstanie Warszawskie.

Z okazji 79. rocznicy powstania Armii Krajowej Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski zaprasza mieszkańców powiatu pruszkowskiego do udziału w uroczystej mszy świętej, która odbędzie się w niedzielę, 14 lutego 2021 roku, o godzinie 18:00 w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie (msza transmitowana będzie również online). Po mszy Strzelcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Harcerze wręczać będą wszystkim gościom symboliczne serduszka, przypominające tę niezwykle ważną datę.