Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 76. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu obchodzony jest 27 stycznia. Tego dnia obchodzimy również rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu to święto uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 1 listopada  2005 roku, dla uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej. Datę celowo ustalono na dzień wyzwolenia obozu Auchwitz-Birkenau. Dokładnie 76 lat temu, 27 stycznia 1945 roku, Armia Czerwona wyzwoliła nazistowski obóz, w którym byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi, ale także Polacy, Romowie oraz jeńcy wojenni. Zginęli oni w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem zagłady i okrucieństw II wojny światowej.

Wiele ofiar tej zagłady nie ma nawet własnych grobów, lecz pamięć o nich nie umarła, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Historia osób pomordowanych w obozie znajduje się także w przedmiotach, które nadal przypominają o ich tragicznych losach. Powstało także wiele filmów i książek opowiadających wydarzenia tamtych dni. Przy tej okazji zachęcamy Państwa do obejrzenia wywiadu z Panem Marianem Skwarą, który jest autorem książki pt. „Pruszkowscy Żydzi”.

Wywiad z Marianem Skwarą

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst