Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Twoja obecność pomaga mi żyć – zostań wolontariuszem!

Aktualności

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich działa w Polsce od 2003 roku, wspierając seniorów cierpiących na samotność i oferując im trwałą relację z wolontariuszem w myśl słów, że jedynym lekarstwem na samotność jest obecność drugiego człowieka. Od 2017 r. Stowarzyszenie działa również w Pruszkowie.

W Polsce mieszka ok. 1,5 miliona osób powyżej 80 roku życia. Połowa z nich żyje samotnie. Wielu nie ma już rodziny ani przyjaciół. Co 20 senior nie ma z kim porozmawiać i w ogóle nie wychodzi z domu. Skazani na samotność tracą sens życia. Dopada ich apatia, brak apetytu oraz strach przed jutrem.

Stowarzyszenie od ponad 17 lat prowadzi w Polsce Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ, w ramach którego organizuje długoterminowy wolontariat towarzyszący na rzecz seniorów żyjących w osamotnieniu. W Programie OBECNOŚĆ wolontariusz regularnie odwiedza podopiecznego, systematycznie dzwoni i wspiera w trudnych chwilach.

Do kogo kierowany jest Program OBECNOŚĆ?

Do seniorów żyjących w osamotnieniu, którzy chcą budować relację z drugim człowiekiem. W ostatnich miesiącach, w związku z pandemią, wszyscy świadomie zamykaliśmy się w domach i ograniczaliśmy kontakty społeczne. W pewnej mierze doświadczyliśmy tego, czego na co dzień doświadczają podopieczni Stowarzyszenia mali bracia Ubogich: samotni seniorzy, którzy niejednokrotnie nie są w stanie samodzielnie wyjść z domu. Wszyscy doświadczyliśmy zamknięcia, izolacji i rosnącej bezradności. Po zniesieniu części ograniczeń większość z nas z ulgą powróciła do życia społecznego i do kontaktów z rodziną. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich cały czas pamięta jednak o tym, że wielu samotnych seniorów pozostało w domach, po części w obawie przed koronawirusem, a po części dlatego, że długotrwałe zamknięcie zmniejszyło ich możliwość samodzielnego poruszania się. Pomóż nam dotrzeć do seniorów żyjących w osamotnieniu.


 Zapraszamy do Programu wolontariuszy – osoby dorosłe, które chcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem. Wspólne spędzanie czasu, rozmowy, spacery, dawanie drugiej osobie poczucia, że jest dla kogoś ważna, że jest ktoś, kto o niej pamięta.

 📧 pruszkow@malibracia.org.pl ☎️ 506 914 837

OBECNOŚĆ_940x788_acf_cropped2
Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst