Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Wystawa „Owady i pająki powiatu pruszkowskiego”

Aktualności

Od dzisiaj Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski zaprasza wszystkich mieszkańców do obejrzenia wystawy plenerowej pt. „Owady i pająki powiatu pruszkowskiego”. Na wystawie przedstawiono 20 wybranych gatunków owadów i pająków występujących na terenie powiatu pruszkowskiego. Mamy nadzieję, że przybliży ona Państwu bogactwo świata owadów i pająków, które wciąż czekają na odkrycie swoich tajemnic. Wystawa znajduje się na ogrodzeniu „Domu pod bocianem” przy ul. Kraszewskiego 18 w Pruszkowie i jest efektem współpracy powiatu pruszkowskiego z Arturem Sawickim z zawodu leśnikiem, pracownikiem Instytutu Badawczego Leśnictwa, autorem książki pt. „Artur Sawicki opowiada o owadach i pająkach” i autorem fotografii Piotrem Tomaszewskim.
Mamy nadzieję, że wspólna przygoda związana z poznawaniem fascynującego świata owadów i pająków spowoduje, że z życzliwością spojrzycie Państwo na tych małych współmieszkańców Ziemi.
W Polsce żyje około 30 tys. gatunków, najwięcej z rzędu chrząszczy i muchówek (po ok. 7 tys. gatunków) i muchówek (ok. 6 tys. gatunków) oraz motyli (ok. 3 tys. gatunków). Liczba gatunków pająków jest znacznie mniejsza, ale również imponująca, bo aż 800 taksonów.

Ile z nich występuje na terenie powiatu pruszkowskiego? Tego nikt nie jest w stanie określić, ale z pewnością jest to kilka tysięcy gatunków. Na terenie powiatu pruszkowskiego występują zróżnicowane biotopy, które chętnie są zasiedlane przez owady i pająki: lasy, pola, łąki, parki miejskie i przydomowe ogrody, zbiorniki oraz cieki wodne. Jednakże tereny zurbanizowane i ruderalne, będące pochodzenia antropogenicznego, również stanowią wyśmienite siedlisko do rozwoju wielu gatunków bezkręgowców.

Ludzie postrzegają napotkanych w domu, lesie lub ogrodzie przedstawicieli obu gromad w bardzo różny sposób: od fascynacji wyglądem i trybem życia, po obrzydzenie i strach. Lecz dziś trudno jest sobie wyobrazić życie na Ziemi bez nich.

Bardzo chcemy, aby mieszkańcy powiatu poznali naszych przyjaciół ze świata owadów i pająków. W ramach współpracy powstała prelekcja on-line (https://bit.ly/3qY3uVE), broszury informacyjne i wystawa o owadach i pająkach oraz planowany jest spacer, o którym będziemy państwa informowali.

Projekt bez tytułu(28)

Projekt bez tytułu(27)

Projekt bez tytułu(26)

Projekt bez tytułu(25)

Projekt bez tytułu(24)

Projekt bez tytułu(23)

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst