Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Zostań wolontariuszem – pomóż samotnym seniorom

Aktualności

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich działa w Polsce od 2003 roku wspierając seniorów cierpiących na samotność oferując im trwałą relację z wolontariuszem w myśl słów, że jedynym lekarstwem na samotność jest obecność drugiego człowieka.

W Polsce mieszka ok. 1,5 miliona osób powyżej 80 roku życia.  Połowa z nich żyje samotnie. Wielu nie ma już rodziny ani przyjaciół. Co 20 senior nie ma z kim porozmawiać i w ogóle nie wychodzi z domu. Skazani na samotność tracą sens życia. Dopada ich apatia, brak apetytu oraz strach przed jutrem. 

Stowarzyszenie od ponad 17 lat prowadzi w Polsce Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ, w ramach którego organizuje długoterminowy wolontariat towarzyszący na rzecz seniorów żyjących w osamotnieniu. W Programie OBECNOŚĆ  wolontariusz regularnie odwiedza podopiecznego, systematycznie dzwoni i wspiera w trudnych chwilach.

Mali bracia Ubogich budują w ten sposób niezwykłą – opartą na przyjaźni i zaufaniu – relację wolontariusza z samotnym seniorem. W Programie uczestniczy już ok. 700 osób z Warszawy, Lublina, Świdnika, Poznania, Wrocławia i Krakowa. Od 2017 r. rozpoczęliśmy działania też w Pruszkowie. Widzimy, że potrzeb seniorów jest bardzo dużo, dlatego chcemy rozszerzać nasze działania.

Do kogo kierowany jest Program OBECNOŚĆ? Do seniorów żyjących w osamotnieniu, którzy chcą budować relację z drugim człowiekiem. W ostatnich miesiącach, w związku z pandemią, wszyscy świadomie zamykaliśmy się w domach i ograniczaliśmy kontakty społeczne. W pewnej mierze doświadczyliśmy tego, czego na co dzień doświadczają podopieczni Stowarzyszenia mali bracia Ubogich: samotni seniorzy, którzy niejednokrotnie nie są w stanie samodzielnie wyjść z domu. Wszyscy doświadczyliśmy zamknięcia, izolacji i rosnącej bezradności. I samotności przy śniadaniu wielkanocnym. Po zniesieniu części ograniczeń większość z nas z ulgą powróciła do życia społecznego i do kontaktów z rodziną. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich cały czas pamięta jednak o tym, że wielu samotnych seniorów pozostało w domach, po części w obawie przed koronawirusem, a po części dlatego, że długotrwałe zamknięcie zmniejszyło ich możliwość samodzielnego poruszania się. Pomóż nam dotrzeć do seniorów żyjących w osamotnieniu.

Zapraszamy do Programu wolontariuszy – osoby dorosłe, które chcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem. Wspólne spędzanie czasu, rozmowy, spacery, dawanie drugiej osobie poczucia, że jest dla kogoś ważna, że jest ktoś, kto o niej pamięta.

Mamy świadomość, że samotność jest jedną z wielu bolączek seniorów. Seniorzy często potrzebują pomocy, która wykracza poza Program OBECNOŚĆ, np. w załatwianiu spraw urzędowych, w czynnościach życia codziennego, usług opiekuńczych lub pielęgnacyjnych. Nasze doświadczenie pokazuje, że potrzeb seniorów jest tak wiele, że przekraczają one zakres działania każdej z organizacji, dlatego stawiamy na lokalną współpracę z innymi organizacjami, uzupełniając się wzajemnie w działaniu na rzecz potrzebujących seniorów. Przyjmując seniora do grona podopiecznych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich czuwamy nad jego kondycją psychiczną, a w razie potrzeby wspieramy w sytuacjach kryzysowych, w uzyskaniu specjalistycznej pomocy.

Na wszystkie zgłoszenia i dodatkowe pytania chętnie odpowie:

Ewa Skrajnowska – Koordynatorka regionalna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich

e-mail: pruszkow@malibracia.org.pl telefon: 506 914 837

www.malibracia.org.pl
Samotność dokucza nie tylko od święta. Ona boli każdego dnia.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst