Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Dbajmy o nasze bezpieczeństwo w lasach !

Aktualności, Bezpieczeństwo

W celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronowirusa SARS-CoV-2, wprowadzono nadzwyczajne środki. W tym momencie najważniejsza jest maksymalna izolacja społeczna #zostanwdomu. Szukając odskoczni od domu znacznie więcej mieszkańców powiatu pruszkowskiego zaczęło odwiedzać okoliczne lasy.

Kontakt z naturą jest teraz bardzo ważny, pozwala zachować komfort psychiczny i „przewietrzyć mózg”, odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność. Pamiętajmy jednak, żeby to, co bez wątpienia dla głowy dobre, robić też w sposób przemyślany.

Dla przykładu, liczba osób na monitorowanych trzech szlakach (Alicji, Korzeni i Wiewiórki) w lesie w pobliżu Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Nadleśnictwie Gdańsk (sam ogród jest zamknięty) od końca lutego wzrosła zauważalnie. Dotyczy to zwłaszcza weekendów między godzinami 13.00 a 15.00. W niedzielę 15 marca br. najpopularniejszy z tych szlaków odwiedziło bez mała 300 osób, niemal dwa razy więcej niż zwykle w takim okresie. Podobnie jest w przypadku popularnej ścieżki Królewskie Źródła w podradomskiej Puszczy Kozienickiej (Nadleśnictwo Kozienice), którą w piątek 13 marca odwiedziło aż blisko 1100 osób, m.in. wypełniając szczelnie autami leśny parking.

Leśnicy apelują :

→ nie twórzcie przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne

→ dla własnego i innych bezpieczeństwa wybierajcie większe kompleksy leśne, unikajcie najpopularniejszych turystycznie miejsc,

→ odkrywajcie nowe miejsca,

→ odwiedzajcie las raczej w dni powszednie, rano albo wieczorem.

Prosimy gorąco: przede wszystkim siedźcie w domach, a jeśli już wybieracie się na spacer do lasu, zaplanujcie go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych. Lasów mamy mnóstwo, wszędzie w nich spacer jest tak samo zdrowy i przyjemny. Dlatego nie wybierajcie najpopularniejszych, „gorących turystycznie” atrakcji, lecz odkrywajcie w okolicy nowe leśne zakątki, mniej uczęszczane, gdzie łatwiej zachować maksymalne możliwe odosobnienie.

Źródło: www.lasy.gov.pl

#BądźBezpiecznywLesie #ZdrowiejwLesie


 

 

Publikujemy też decyzję Nadleśniczego Nadleśnictwa Chojnów, prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zaleceń dla Naszego, wspólnego dobra.

 

las grafikaDecyzja nr 2-1

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst