Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

ZOW pomaga wszechstronnie

Aktualności

Grupa wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie, już wkrótce zacznie działać przy Zespole Ośrodków Wsparcia w Piastowie. Dodatkowo w ofercie placówki, prowadzonej przez Powiat Pruszkowski, znalazły się mediacje dla rozwodzących się małżonków.

Skala zjawiska przemocy w rodzinie jest wciąż zbyt duża, dlatego Zespół Ośrodków Wsparcia w Piastowie podejmuje wiele działań, aby ograniczać jej skutki. – Nadal jest wiele kobiet, które znieważanie czy poniżanie przez partnerów uważają za normalne zachowania. A to nie jest norma, to przestępstwo – mówi Katarzyna Wiśniewska, dyrektor placówki.

Grupa wsparcia

Kobiety poniżane, krytykowane i doświadczające agresji mogą skorzystać z grupy wsparcia, która wkrótce rozpocznie działalność. Spotkania odbywać się będą dwa razy w miesiącu, w czwartki w godz. 17.00–18.30 w Zespole Ośrodków Wsparcia w Piastowie przy ul. ks. Popiełuszki 24. Grupa będzie prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów. Jednocześnie w tym samym czasie i miejscu będą się odbywać spotknia dla dzieci doświadczających przemocy w rodzinie prowadzone przez psychologa i pedagoga. Obie grupy mają charakter otwarty, co oznacza, że w każdej chwili można do nich dołączyć. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Mediacje

W Polsce rocznie rozwodzi się 72 tys. małżeństw i liczba ta ciągle wzrasta. Zespół Ośrodków Wsparcia przygotował ofertę mediacji rodzinnych, przeznaczonych dla osób z problemami małżeńskimi, które chciałyby uniknąć długotrwałego stresu związanego z przebiegiem i rozwojem konfliktu oraz omówić warunki dojścia do ugody. To idealna propozycja dla tych małżeństw, którym zależy na tym, aby zaoszczędzić pieniądze i czas związany z prowadzeniem sprawy w sądzie. Mediacje trwają przeważnie kilka dni, a czasem tylko kilka godzin – to o wiele miej niż ciągnące się latami procesy sądowe. Dzięki mediacjom można zaoszczędzić wiele niepotrzebnych emocji i zawrzeć ugodę satysfakcjonującą obie strony. Mediacje są bezpłatne.

Praca w ośrodku to misja

W ramach Zespołu Ośrodków Wsparcia działa także hostel, w którym schronienie mogą znaleźć osoby doznające przemocy w rodzinie i znajdujące się w kryzysowej sytuacji.

W placówce pracuje 10 osób, m.in. psycholodzy, pedagog, radca prawny, pracownik socjalny, terapeuta i lekarz-psychiatra. Każda z nich udziela wszechstronnej pomocy ofiarom przemocy. – Trzeba mieć wiele pokory wobec osób, które tu przychodzą. Praca w ośrodku to misja – mówi Katarzyna Wiśniewska. Już wkrótce pracownicy ośrodka stworzą specjalny program osłonowy pod nazwą „Pedagogizacja rodziny wyrazem troski o wychowanie”.

Wszystkie działania prowadzone przez placówkę mają na celu ograniczenie spirali przemocy domowej i udzielenie pomocy jej ofiarom.

Dodatkowych informacji na temat działalności i zajęć prowadzonych przez Zespół Ośrodków Wsparcia udzielają pracownicy ZOW w siedzibie placówki w Piastowie, przy ul. ks. Popiełuszki 24, tel. 22 753 45 56, 22 723 39 05, w godz. 8.00 – 20.00 lub drogą elektroniczną: zow@neostrada.pl.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst