Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Policzyliśmy ptaki w Pruszkowie i Brwinowie !

Aktualności

Mimo niesprzyjającej aury i wczesnej pory, w sobotę w Brwinowie, a w niedzielę w Pruszkowie zgromadziło się liczne grono osób, zainteresowanych liczeniem skrzydlatych przyjaciół.

Przypomnijmy pokrótce, o co w ogóle chodzi: Zimowe Ptakoliczenie jest coroczną akcją organizowaną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, w trakcie której każdy może przekonać się, jakie gatunki ptaków można spotkać zimą oraz jak licznie występują. Liczenie można przeprowadzić  indywidualnie, ze znajomymi, czy też podczas spacerów ornitologicznych z przewodnikiem.

W Brwinowie uczestnicy spaceru ornitologicznego zostali poprowadzeni przez przewodnika z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Adama Dmocha. Nie zabrakło dużej dawki wiedzy, jak i ciekawostek ornitologicznych. Spacer po Parku im. 36 PP Legii Akademickiej był też praktyczną lekcją o otaczającym nas świecie: Łukasz Wardecki, ornitolog  z OTOP przeprowadził obrączkowanie jednej z brwinowskich kaczek, opowiadając przy tym o jej zwyczajach i cechach gatunku. W Brwinowie spotkaliśmy łącznie 22 gatunki ptaków!
W Pruszkowie uczestnicy również dopisali, można było spotkać pasjonatów ornitologii, w dosłownie każdym wieku. Pruszkowski spacer po Parku Potulickich poprowadził Łukasz Wardecki, ornitolog z OTOP. Przy okazji spaceru byliśmy świadkami wydarzenia, które pokazuje, jak ważne jest dbanie o ekologię w praktyce: jedna z mew latając nad stawem, zaplątała się w plastikową reklamówkę. W ratowanie włączyło się wiele osób i koniec końców, ptak przeżył. Apelujemy o nie wyrzucanie śmieci, w miejscach do tego nie przeznaczonych: jak widać są one realnym zagrożeniem dla otaczających nas zwierząt.
Honorowy Patronat nad Zimowym Ptakoliczeniem w Pruszkowie i Brwinowie objął Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski.
Projekt bez tytułu(127) Projekt bez tytułu(126) Projekt bez tytułu(125) Projekt bez tytułu(124) Projekt bez tytułu(123) Projekt bez tytułu(122) Projekt bez tytułu(121) Projekt bez tytułu(120) Projekt bez tytułu(119) Projekt bez tytułu(118) Projekt bez tytułu(117)

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst