Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Ćwiczenie Żbik 19 – relacja filmowa

Aktualności, Bezpieczeństwo

Podsumowując wydarzenia w Powiecie Pruszkowskim z 2019 roku przedstawiamy film dokumentujący największe, powiatowe ćwiczenie z zakresu zarządzania kryzysowego, dotyczące zagrożeń terrorystycznych.

Ćwiczenie ŻBIK 19 odbyło się w 17 i 18 października br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie i dotyczyło zagrożenia „aktywny morderca”. Film przedstawia chronologiczny przebieg zdarzeń, w tym reakcje na atak napastników na szkołę i prezentuje zastosowane procedury bezpieczeństwa. Materiał nie prezentuje większości działań i  taktyki pododdziałów kontrterrorystycznych zastosowanych w ćwiczeniu, ze względów bezpieczeństwa i niejawności. Ćwiczenie uzyskało bardzo pozytywny odbiór i ocenę, zarówno od samych ćwiczących, ale również rodziców ćwiczących uczniów a także obserwatorów, w tym przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ćwiczenie przygotował i przeprowadził Zespół Zarządzania Kryzysowego, a kierownikiem ćwiczenia był Starosta Pruszkowski.

W 2020 roku planowana jest kontynuacja ćwiczenie ŻBIK, a także dodatkowe szkolenia wspomagające przygotowania do udziału w ćwiczeniu i podnoszące poziom świadomości i umiejętności reagowania na zagrożenia terrorystyczne w szkołach średnich na terenie naszego Powiatu.

 

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst