Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Mieszkańcy powiatu oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

Aktualności

– Dzięki udziałowi młodzieży w uroczystościach rocznicowych, pamięć o katastrofie i jej ofiarach zostanie zachowana – te słowa, wypowiedziane podczas uroczystej mszy w kościele św. Kazimierza przez księdza prałata Mariana Mikołajczaka, powinny stać się przesłaniem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. W niedzielę 10 kwietnia, rok po tragicznym wypadku prezydenckiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego oddali hołd ofiarom tej katastrofy.

Niedzielne nabożeństwo miało szczególną oprawę. Uczestniczyły w nim poczty sztandarowe szkół i organizacji społecznych z terenu Powiatu Pruszkowskiego. Po odegraniu hymnu narodowego, odczytano listę osób, które zginęły w wypadku prezydenckiego samolotu. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki ustawili u stóp ołtarza 96 białych i czerwonych zniczy, które symbolizowały ofiary katastrofy. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna odegrała utwór „Cisza”, któremu towarzyszyła zaduma wszystkich obecnych.

Ksiądz Krystian Nowak podkreślił w homilii, że katastrofa smoleńska to „tragedia, nad którą boleje każde polskie serce, stąd też nasza modlitwa i obecność w świątyni”. – Człowiek nie umiera, lecz żyje na wieki – mówił duchowny, szczególnie ciepło wspominając związanego blisko z Pruszkowem księdza Romana Indrzejczyka, kapelana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Wczoraj jeszcze byli, dziś tylko pamięć pozostała, ale tego, co w sercu zapisane, nie zapomnimy – dodał.

Na zakończenie mszy ksiądz prałat Marian Mikołajczak zwrócił się do młodzieży i podziękował jej za obecność, podkreślając szczególna rolę młodych ludzi w zachowaniu pamięci o ofiarach.

W uroczystości udział wzięli Elżbieta Smolińska, Starosta Pruszkowski, Jan Starzyński Prezydent Pruszkowa, Marian Kubicki Burmistrz Piastowa, przedstawiciele władz powiatu oraz licznie przybyli mieszkańcy Pruszkowa. Jedną z osób, która postanowiła oddać hołd ofiarom katastrofy, była pani Maria Jancewicz. – Nie wyobrażam sobie, żeby mogło mnie nie być na tej mszy. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło tylu wspaniałych Polaków, naszym obowiązkiem jest oddać im cześć – mówiła mieszkanka Pruszkowa.

Po nabożeństwie delegacja z udziałem Starosty Elżbiety Smolińskiej oddała cześć ks. Romanowi Indrzejczykowi, składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. Romana Indrzejczyka w kościele Przemienienia Pańskiego w Tworkach, gdzie duchowny przez długi czas był proboszczem.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst