Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Wykład „Wyprawa wileńska 1919 roku”

Aktualności, Kultura, wydarzenia

W sobotę, 16 listopada, o godzinie 15.00 zapraszamy na spotkanie organizowane w ramach ogólnopolskiej Akademii Niepodległości. Gościem spotkania  będzie dr. hab. Piotr Szlanta, który w Muzeum Dulag 121 wygłosi wykład „Wyprawa wileńska 1919 roku”.

Przeprowadzona w kwietniu 1919 roku „wyprawa wileńska” to jedna z pierwszych polskich operacji wojskowych podczas wojny polsko-bolszewickiej. Jej zasadniczym celem było zajęcie Wilna i Wileńszczyzny oraz przyłączenie tych terenów do odrodzonego państwa polskiego.

Z rozkazu Marszałka Józefa Piłsudskiego, 16 kwietnia 1919 roku rozpoczęło się natarcie kawaleryjskiej grupy uderzeniowej pułkownika Władysława Beliny-Prażmowskiego (9 szwadronów kawalerii i pluton artylerii konnej) oraz grupy piechoty generała Rydza-Śmigłego (3 bataliony piechoty). Równocześnie na Lidę uderzyły oddziały generała Zygmunta Lasockiego, na Baranowicze i Nowogródek grupa generała Stefana Mokrzeckiego, a na Łuniniec generała Antoniego Listowskiego.

Rankiem 19 kwietnia polskie siły zbrojne wkroczyły do Wilna. Za sprawą pomocy i wsparcia jego mieszkańców  m. in kolejarzy węzła wileńskiego udało się przejąć kontrolę nad większością miasta. Na cześć tego wydarzenia zorganizowano defiladę wojsk i uroczyste dziękczynienie w Ostrej Bramie. Tak wspominał ten moment naoczny świadek Tadeusz Święcicki: „Wielki szloch tego tłumu, klęczącego na ulicy. Spojrzałem na Komendanta. Stał twarzą zwrócony do obrazu, oparty na szabli, nasrożony i… spod nasrożonych brwi ciężka łza spływała mu na wąsy. Śmigły za nim miał jakiś nerwowy tik na twarzy. Twarz drgała i też łzy ciekły mu po twarzy.”

 

Dr hab. Piotr Szlanta – wykładowca w Instytucie Historycznym UW, stypendysta Uniwersytetu w Bielefeld (1997), University of Notre Dame (1999-2000), Freie Universität Berlin (2005) i Fundacji Humboldta (2009). Od 2006 r. członek redakcji miesięcznika „Mówią wieki”. Współautor podręczników szkolnych i ponad stu artykułów popularnonaukowych. Redaktor międzynarodowej encyklopedii pierwszej wojny światowej http://www.1914-1918-online.net. Autor książek: „Wilhelm II. Ostatni z Hohenzollernów” (Warszawa 2015), „Persja w polityce Niemiec w latach 1906-1914 na tle rywalizacji brytyjsko-rosyjskiej” (Warszawa 2005), „Tannenberg 1914” (Seria Historyczne Bitwy, Warszawa 2005).

AN_DULAG Wyprawa wileńska 1919

 

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst