Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

15 marca Światowy Dzień Konsumenta!

Aktualności

Światowy Dzień Konsumenta (ang. World Consumer Rights Day – WCRD) po raz pierwszy obchodzony był w 1983 w rocznicę przemówienia prezydenta Johna Kennedy’ego, wygłoszonego w roku 1962 w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Dotyczyło ono projektu ustawy o ochronie praw konsumenta.

Wówczas prezydent USA sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów:

– do informacji,
– do wyboru,
– do bezpieczeństwa,
– do reprezentacji.

Z jego ust padło też znane stwierdzenie: „Konsumenci to my wszyscy”.

W Polsce Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest oficjalnie od roku 2000. W roku 2011 promowane są hasła związane z prawem konsumentów do polubownego rozwiązania sporu: mediacji oraz Polubownego Sądu Konsumenckiego.

Mediacja oraz sądownictwo polubowne (tzw. ADR) to procedury umożliwiające rozstrzygnięcie nieporozumień pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem zwykle dużo taniej, szybciej i prościej od sądu powszechnego. Dlatego też z okazji Światowego Dnia Konsumenta, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chcąc przypomnieć o pozasądowych formach rozstrzygania sporu zorganizował debatę pt. „Po co drzeć koty”, którą 15 marca 2011 r. o godz. 10.00 można obejrzeć w Internecie na stronie www.uokik.gov.pl, na którą serdecznie zapraszamy.

15 marca o godz. 10.00 wejdź na stronę http://www.uokik.gov.pl i obejrzyj transmisję z debaty – dowiesz się jak rozwiązać spór polubownie

W Starostwie Powiatowym w Pruszkowie Rzecznik Konsumentów przyjmuje w godz. 11-15. Wszystkich zainteresowanych możliwościami, jakie daje mediacja i sądownictwo polubowne zapraszamy 15 marca 2011 r. do Biura Rzecznika, który podczas spotkań z konsumentami, będzie kładł nacisk na wyjaśnianie problematyki arbitrażu i mediacji w sprawach konsumenckich.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst