Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Zamieranie sosen – jak zwalczać kornika ostrozębnego

Aktualności, Środowisko

W związku z zaobserwowaniem w ostatnim czasie na terenie Powiatu Pruszkowskiego rudych i przebarwionych koron sosen informujemy o szkodliwym działaniu kornika ostrozębnego. Zasiedla on drzewa osłabione w wyniku różnych zjawisk (susza, pożar, zanieczyszczenia przemysłowe) i atakuje głównie górne partie drzew z cienką korą oraz grubsze gałęzie. Jego działalność prowadzi do szybkiego zamierania drzew. Jest jednym z najgroźniejszych szkodników atakujących osłabione sosny.

W celu skutecznego ograniczenia kornika ostrozębnego istotne jest, aby wszyscy właściciele lasów zwalczali w swoich drzewostanach tego groźnego szkodnika. Zgodnie z ustawą o lasach właściciele lasów są zobowiązani do ochrony lasu, w tym zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych.

JAK ZAPOBIEGAĆ I ZWALCZAĆ KORNIKA OSTROZĘBNEGO?

Najskuteczniejszą metodą zwalczania wspomnianego szkodnika jest systematyczne usuwanie zaatakowanych sosen (wycięcie i wywóz z lasu) oraz utylizacja wierzchołków i gałęzi drzew (wywiezienie poza teren leśny lub spalenie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego). Zgodę na wycinkę drzew w lasach prywatnych na terenie Powiatu Pruszkowskiego wydaje Starosta Pruszkowski. Ponieważ drzewa z rudymi koronami pojawiają się w ciągu całego okresu wegetacyjnego (ze szczególnym nasileniem od lipca do końca roku), należy jak najczęściej przeglądać drzewostany i miejsca w których kornik już wystąpił, aby w porę usunąć pojawiające się drzewa z rudziejącymi koronami. Zaniechanie tych działań może doprowadzić do zamierania całych drzewostanów, co w konsekwencji naraża na straty właścicieli lasów.

Szczegółowe informacje dotyczące kornika ostrozębnego i jego zwalczania można uzyskać w Nadleśnictwie Chojnów, Pilawa, ul. Klonowa 13, 05 – 532 Baniocha, tel.: +48 22 756-72-75.

Zachęcamy do zapoznania się z ulotką na temat zagrożenia ze strony kornika ostrozębnego: aby pobrać – kliknij tutaj.

Bez tytułu

źródło fotografii: www.lublin.lasy.gov.pl

 

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst