Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Bezpieczne ferie 2019

Aktualności, Bezpieczeństwo

28 stycznia tego roku to data wyczekiwana przez dzieci i młodzież z Powiatu Pruszkowskiego oraz całego Województwa Mazowieckiego – rozpoczynają się ferie zimowe. W związku z tym, aż do 9 lutego na mazowieckich drogach wzmożony zostanie ruch turystyczny związany z podróżami na zimowy wypoczynek.

Przypominamy o najważniejszych zagadnieniach, których weryfikację należy uwzględnić w przygotowaniach do wyjazdu dziecka na ferie zimowe:

Sprawdź wiarygodność organizatora wypoczynku

Przed wybraniem zimowiska, obozu narciarskiego lub wycieczki w bazie danych zamieszczonej na stronie stworzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej można sprawdzić organizatora wypoczynku. Pod adresem http://wypoczynek.men.gov.pl każdy rodzic może sam prześledzić, czy dany podmiot: zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty, zapewnił odpowiednią liczbę opiekunów z kwalifikacjami, podał termin, lokalizację i ramowy program wypoczynku. Na stronie Mazowieckiego Kuratorium Oświaty (www.kuratorium.waw.pl) w banerze „Bezpieczne Ferie 2019”, poza szczegółowymi poradami dotyczącymi zimowego wypoczynku na Mazowszu, zostały zamieszczone również telefony do koordynatorów ds. wypoczynku dzieci i młodzieży służb zespolonych Wojewody Mazowieckiego.

Bezpieczna podróż  – pamiętaj o możliwości kontroli autokarów

W celu zabezpieczenia podróży dzieci wybierających się na wyczekiwany, zimowy wypoczynek zostały stworzone specjalne punkty kontroli, na których sprawdzane będą autokary. Od piątku 25 stycznia w Warszawie rozpoczną się kontrole autobusów zorganizowanych grup wycieczkowych przeprowadzane przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu Oddział Warszawa. Punkt kontrolny sprawdzania stanu technicznego autokarów w Warszawie zlokalizowany został na parkingu samochodowym przylegającym do hali widowiskowo-sportowej „TORWAR” przy ul. Łazienkowskiej.

Nieprawidłowości w miejscu wypoczynku – wezwij kontrolę

Miejsca wypoczynku kontrolowane są przez służby pod kątem: ochrony przeciwpożarowej, stanu higieny i żywienia. Warunki sanitarne stołówek, stan techniczny wyposażenia i łazienek oraz ogólny stan higieniczny obiektów wypoczynkowych sprawdza Inspekcja sanitarna. Natomiast techniczny stan budynków kontrolują inspektorzy nadzoru budowlanego. Kwalifikacje kadry oraz realizacja zdeklarowanego programu wypoczynku również podlegają kontroli. Wspomniane kwestie sprawdzają w miejscach zorganizowanego wypoczynku wizytatorzy kuratorium oświaty. Państwowa Straż Pożarna w Warszawie sukcesywnie sprawdza obiekty ujęte w Systemie Rejestracji Zgłoszeń Wypoczynku na stronie internetowej MEN, w których organizowany jest wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży. Szczegółowe informacje, ważne numery telefonów oraz użyteczne linki znajdują się w banerze „Bezpieczne Ferie” zamieszczonym na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pod adresem www.mazowieckie.pl.

Stawy, jeziora i rzeki – niebezpieczne „lodowiska”

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Mazowieckiego i Wojewoda Mazowiecki ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte powierzchnie stawów, jezior i rzek. Powstała na zbiornikach lodowa tafla, nawet wyglądająca na trwałą, może być osłabiona przez opady deszczu i zmiany temperatury. Newralgiczne, cienkie i popękane powierzchnie lodu mogą być niewidoczne ze względu na zakrywającą je pokrywę śnieżną.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, mazowieccy strażacy prowadzą akcję „Bezpieczne lodowiska 2019”. Akcja ma na celu pomoc w organizowaniu bezpiecznych ślizgawek. Strażacy pomogą wylać wodę na przygotowane lodowiska m.in. na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich, osiedli itp.

źródło: http://bit.ly/mazowieckiepl

posty tekstowe INSTA

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst