Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Obchody Święta Niepodległości 2017 w Powiecie Pruszkowskim

Aktualności, Kultura

Jesienna aura nie przeszkodziła w radosnym świętowaniu Dnia Niepodległości w Pruszkowie – mieszkańcy wzięli udział w Marszu Niepodległości i koncercie pieśni i piosenek patriotycznych. Podczas oficjalnej części obchodów została także przedstawiona ważna inicjatywa – Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś wezwał do powołania wspólnej inicjatywy dla powstania Pomnika Niepodległości, który uświetni przyszłoroczne, setne obchody tego święta.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Żbikowie. Stamtąd mieszkańcy przeszli Marszem Niepodległości do pomnika Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyły się obchody z udziałem kompanii honorowej 38. Sochaczewskiego dywizjonu zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. Majora Feliksa Kozubowskiego. Wzięli w nich udział m.in. Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś, przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu, Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński, Burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski, Wójt Gminy Raszyn Andrzej Zaręba oraz przedstawiciele wszystkich samorządów, szkół, jednostek i instytucji z Powiatu Pruszkowskiego, który był gospodarzem obchodów.

Podczas swojego przemówienia Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś podkreślał, że za rok przypada setna rocznica święta 11 listopada. „W okrągłe rocznice podejmuje się specjalne inicjatywy. Sądzę, że warto w tej chwili złożyć deklarację i zainicjować czyn wspólny, czyn społeczny, który byłby odpowiedzią na czyn niepodległościowy naszych przodków. Zwracam się do wszystkich Państwa i do Pana Prezydenta Jana Starzyńskiego o to, abyśmy zrobili co w naszej mocy, by w Pruszkowie powstał pomnik Czynu Niepodległościowego” – powiedział Starosta w swoim przemówieniu. „Jest czas, aby powołać komitet honorowy, jest czas, żeby przez rok pracować nad tym, gdzie pomnik miałby stanąć i jaki miałby być jego kształt” – dodał.

Po uroczystej części obchodów mieszkańcy przeszli na plac przed Muzeum Dulag 121, gdzie razem z wykonawcami Teatru Muzycznego „Od Czapy” śpiewali piosenki patriotyczne. W międzyczasie można było także wykonać swoje pamiątkowe zdjęcie z okazji Święta Niepodległości w specjalnie przygotowanym fotomacie. 130 radosnych fotografii mieszkańców znajduje się w okolicznościowym albumie na stronie Powiatu Pruszkowskiego na Facebooku: http://bit.ly/2iRK9Di

Starosta Maksym Gołoś wyraził nadzieję, że 11 listopada 2018 roku spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie, by w jednym szeregu cieszyć się z niepodległości i przekazać Pomnik Niepodległości przyszłym pokoleniom.

1 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12 14 15 16 17 18 19 Dron 1 Dron 2 Dron 3 Dron 4 Dron 6 Dron 7

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst