W weekend 9-10 września rozpoczyna się realizacja zadań Projektu „Powiatowa Kuźnia Aktywności Obywatelskiej” wspieranego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt przygotowany został w partnerskiej współpracy 9 stowarzyszeń społeczno – obywatelskich z terenu powiatu pruszkowskiego oraz starostwa powiatowego w Pruszkowie.
Wśród kilku tysięcy projektów społecznych zgłoszonych do tegorocznej edycji FIO przez organizacje pozarządowe z terenu całego kraju Projekt „Powiatowa Kuźnia Aktywności Obywatelskej” przygotowany przez nasze organizacje znalazł się wśród najwyżej ocenionych i uzyskał tym samym fundusze potrzebne na jego realizację. To pierwszy tak duży projekt społeczny dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na terenie powiatu pruszkowskiego. Projekt ma za zadanie wsparcie rozwoju aktywności społecznej i obywatelskiej na terenie powiatu poprzez aktywizację lokalnych grup nieformalnych oraz stowarzyszeń o charakterze obywatelskim. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem realizowanym w partnerstwie 9 doświadczonych stowarzyszeń obywatelskich działających na terenie wszystkich 6 gmin powiatu pruszkowskiego, przy jednoczesnym wsparciu i partnerstwie samorządu powiatu pruszkowskiego. Głównym celem projektu jest wyszukanie na terenie wszystkich gmin powiatu lokalnych środowisk społecznych podatnych na aktywizację obywatelską oraz udzielenie im wsparcia w rozwoju poprzez praktyczne, warsztatowe szkolenia, indywidualne doradztwo i integrację środowiskową. Realizacja tego procesu znajdzie finał w postaci wydawnictwa pt. „Standardy rozwoju aktywności obywatelskiej w Powiecie Pruszkowskim”, które będzie podsumowaniem osiągnięć projektu, a zarazem poradnikiem dla początkujących obywatelskich społeczników i wzorcem inspirującym inne samorządy powiatowe do podejmowania podobnych działań aktywizujących lokalne społeczności obywatelskie.
Projekt zakłada między innymi:
– rozwinięcie akcji informacyjnej z udziałem wszystkich społecznych nośników informacyjnych działających na terenie powiatu i dzięki temu dotarcie do wszystkich lokalnych środowisk społecznych dysponujących potencjałem do działań obywatelskich z ofertą udziału w projekcie, który pozwoli im na optymalny rozwój działań lokalnych
– przeprowadzenie cyklu szkoleniowo-warsztatowego oraz doradczego dla ok. 20 liderów lokalnych społeczności obywatelskich z terenu całego powiatu pruszkowskiego, który pozwoli im na zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie rozwijania działań społeczno-obywatelskich w ich lokalnych społecznościach
– powołanie zespołu ekspertów składającego się z doświadczonych liderów organizacji obywatelskich działających z sukcesem na terenie wszystkich gmin powiatu pruszkowskiego, których rolą będzie coaching i mentoring dla uczestników projektu oraz wypracowanie standardów rozwoju aktywności obywatelskiej na terenie powiatu
– utworzenie stałej sieci wzajemnego wsparcia i wymiany doświadczeń organizacji oraz grup obywatelskich na terenie powiatu
Elementem centralizującym i ułatwiającym realizację projektu będzie oparcie jego działań o Centrum Dialogu Społecznego Powiatu Pruszkowskiego, spełniającego rolę powiatowego centrum organizacji pozarządowych. W ośrodku tym będzie się mieścił stały punkt informacyjny i doradczy dla uczestników Projektu oraz będą się odbywały przewidziane spotkania i zajęcia szkoleniowo-warsztatowe.
Harmonogram działań przewiduje w miesiącach wakacyjnych rekrutację uczestników we wszystkich gminach powiatu pruszkowskiego, zaś od września do listopada intensywny, częściowo wyjazdowy, program szkoleń , warsztatów i praktyk dla początkujących społeczników.
Projekt zakończy się w grudniu br. dużą konferencją społeczną sumującą osiągnięcia i uzyskane efekty, z szerokim udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządowców i przedsiębiorców z terenu powiatu pruszkowskiego.
Organizacje – partnerzy w realizacji Projektu:
– organizacje partnerskie – liderzy projektu:
> Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla-Ogrodu Malichy
> Brwinowskie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich „Szansa”
– organizacje partnerskie – partnerzy organizacyjni:
> Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Pruszkowskiego
> Pruszkowskie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich „Socjus”
– organizacje partnerskie – ambasadorowie projektu na terenie poszczególnych gmin:
> Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla-Ogrodu Malichy – gmina Pruszków
> Stowarzyszenie Projekt Brwinów – gmina Brwinów
> Towarzystwo Przyjaciół Miasta-Ogrodu Komorów „Komorowianie” – gmina Michałowice
> Towarzystwo Przyjaciół Gminy Nadarzyn – gmina Nadarzyn
> Stowarzyszenie „Możesz” – gmina Piastów
> Stowarzyszenie Projekt Raszyn – gmina Raszyn
Partnerem samorządowym Projektu, udostępniającym szereg organizacyjnych możliwości do jego realizacji, jest Powiat Pruszkowski.
Biuro Projektu:
e-mail: ngo.pruszkow@gmail.com
tel.mob. 501 750 705