Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

72. rocznica „Procesu Szesnastu” z dodatkowym akcentem

Aktualności

Stowarzyszenie Strzelców Rzeczypospolitej, Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i przedstawiciele powiatu upamiętnili 21 czerwca 72. rocznicę Procesu szesnastu Przywódców Państwa Podziemnego.

Tego samego dnia dokładnie 72 lata wcześniej wydano wyroki na 16 przywódców państwa podziemnego. W nawiązaniu do tej daty pod pomnikiem Szesnastu w Pruszkowie złożono wiązanki i znicze. Na uroczystość przybyli Wiceprezes Światowego Związku Armii Krajowej Marek Cieciura, Skarbnik Światowego Związku Armii Krajowej Maciej Jarosiński, Dyrektor Biura Politycznego Ministra Mariusza Błaszczaka – Łukasz Kudlicki, oraz przedstawiciele Powiatu Pruszkowskiego – Starosta Maksym Gołoś, Wicestarosta Krzysztof Rymuza, Członek Zarządu Ewa Borodicz, oraz Przewodniczący Komisji Zdrowia i Artur Świercz.

Spotkanie miało jeszcze jeden ważny punkt. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej od dwóch lat propaguje umieszczanie tabliczek z kodem QR w najważniejszych miejscach pamięci w Polsce. Podczas uroczystości umieszczono taką tabliczkę tuż przy pomniku. Po zeskanowaniu kodu telefonem zostaniemy przeniesieni na stronę internetową, która dostarcza niezbędnych informacji o wydarzeniach jakich dotyczy miejsce, w którym została przytwierdzona. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsze miejsce poza obszarem Warszawy, w którym została umieszczona tabliczka QR w ramach prowadzonej przez związek akcji. Starosta Maksym Gołoś jako pierwszy symbolicznie zeskanował kod.

Przypominamy, że „Proces szesnastu” był procesem pokazowym i trwał od 18 do 21 czerwca 1945 roku w Moskwie po wcześniejszym trzymiesięcznym areszcie. Przywódcom Państwa Podziemnego zostały przedstawione fałszywe zarzuty i na ich podstawie został wydany wyrok.

Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców powiatu i nie tylko do odwiedzenia tego miejsca i zapoznania się z jego historią.

 

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst