72. rocznica aresztowania szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

Aktualności

Za nami obchody 72. rocznicy aresztowania szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji, przez całą niedzielę 26 marca, mieszkańcy Pruszkowa i powiatu mogli podziwiać wystawę w kościele św. Kazimierza. Z kolei w poniedziałek uczczono pamięć Bohaterów pod pomnikiem przy ul. Armii Krajowej 7.

Wystawa poświęcona była pamięci szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Prezentowała Ich wizerunki i przybliżała sylwetki. Z kolei w poniedziałek, 27 marca, punktualnie o godzinie 13:00, pod pomnikiem przy ul. Armii Krajowej 7, przedstawiciele Rady i Zarządu Powiatu Pruszkowskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze. Zarząd reprezentowali Starosta Maksym Gołoś, Wicestarosta Krzysztof Rymuza i Członek Zarządu Ewa Borodzicz. Z kolei Radę reprezentowali Wiceprzewodniczący Dariusz Nowaka i Aurelia Zalewska, a także Katarzyna Klimaszewska i Magdalena Beyer. Współorganizatorem obchodów było Stowarzyszenie Strzelcy Rzeczypospolitej.

Piętnastu z szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego zostało aresztowanych przez NKWD w domu, przy ul. Armii Krajowej 11 w Pruszkowie. Przewieziono ich do Moskwy. Tam sądzono ich wbrew prawu międzynarodowemu, pod fałszywymi zarzutami, by uzasadnić sowiecką, komunistyczną narrację o Polsce. Po ciężkim śledztwie, zostali skazani w pokazowym procesie politycznym na kary od 4 miesięcy do 10 lat więzienia. Chodziło o uniemożliwienie autentycznym przedstawicielom Polski włączenia się do jawnego życia politycznego i współtworzenia nowego rządu.