Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

72. rocznica aresztowania szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

Aktualności

Za nami obchody 72. rocznicy aresztowania szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji, przez całą niedzielę 26 marca, mieszkańcy Pruszkowa i powiatu mogli podziwiać wystawę w kościele św. Kazimierza. Z kolei w poniedziałek uczczono pamięć Bohaterów pod pomnikiem przy ul. Armii Krajowej 7.

Wystawa poświęcona była pamięci szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Prezentowała Ich wizerunki i przybliżała sylwetki. Z kolei w poniedziałek, 27 marca, punktualnie o godzinie 13:00, pod pomnikiem przy ul. Armii Krajowej 7, przedstawiciele Rady i Zarządu Powiatu Pruszkowskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze. Zarząd reprezentowali Starosta Maksym Gołoś, Wicestarosta Krzysztof Rymuza i Członek Zarządu Ewa Borodzicz. Z kolei Radę reprezentowali Wiceprzewodniczący Dariusz Nowaka i Aurelia Zalewska, a także Katarzyna Klimaszewska i Magdalena Beyer. Współorganizatorem obchodów było Stowarzyszenie Strzelcy Rzeczypospolitej.

Piętnastu z szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego zostało aresztowanych przez NKWD w domu, przy ul. Armii Krajowej 11 w Pruszkowie. Przewieziono ich do Moskwy. Tam sądzono ich wbrew prawu międzynarodowemu, pod fałszywymi zarzutami, by uzasadnić sowiecką, komunistyczną narrację o Polsce. Po ciężkim śledztwie, zostali skazani w pokazowym procesie politycznym na kary od 4 miesięcy do 10 lat więzienia. Chodziło o uniemożliwienie autentycznym przedstawicielom Polski włączenia się do jawnego życia politycznego i współtworzenia nowego rządu.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst