Barometr zawodów to jednoroczna prognoza zapotrzebowania zawodów na rynku pracy. Badanie przeprowadzane jest na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na terenie Powiatu Pruszkowskiego trudności ze znalezieniem pracy mogą mieć osoby z wykształceniem wyższym.
W Powiecie Pruszkowskim pracodawcy najczęściej poszukują pracowników z wykształceniem zasadniczym i technicznym. Są to w szczególności zawody z branży budowlanej (murarze, tynkarze, malarze, posadzkarze, blacharze), z branży gastronomicznej (kucharze, pomoce kuchenne, piekarze), z obsługi klienta (ankieterzy, teleankieterzy), a także kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, mechanicy i lakiernicy, magazynierzy oraz fryzjerzy. „Do Powiatowego Urzędu Pracy wpływają z reguły oferty do prac prostych. Brak jest ofert pracy dla osób z wykształceniem wyższym. Jednak warto zauważyć, że pracodawca nie ma obowiązku zgłaszania każdej oferty do Urzędu.” – mówi Robert Radziwonka, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pruszkowie. Wyniki barometru wskazują jednoznacznie, że na terenie Powiatu Pruszkowskiego trudności ze znalezieniem pracy mogą mieć samodzielni księgowi, specjaliści ds. administracji publicznej, architekci i urbaniści, geodeci i kartografowie, fizjoterapeuci i masażyści, a także specjaliści z zakresu PR, marketingu i reklamy. Na lokalnym rynku pracy mamy nadwyżkę osób z takimi profesjami.
Aby lepiej zrozumieć, na czym polega barometr zawodów, należy wiedzieć, iż badanie dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Zawody deficytowe to takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy. Zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka. Zawody zrównoważone to takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie. Podaż i popyt zrównoważą się. Zawody nadwyżkowe zaś to takie, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Barometr zawodów powstaje osobno dla każdego powiatu i województwa. Opiera się na opinii ekspertów, którzy wspólnie analizują sytuację w poszczególnych profesjach. Podczas oceniania eksperci posiłkują się danymi na temat liczby ofert pracy oraz liczby osób zarejestrowanych w konkretnym zawodzie. Ważne są jednak wykraczające poza statystyki informacje gromadzone przez pracowników urzędów pracy i agencji zatrudnienia.
Poniżej prezentujemy barometr zawodów dla Powiatu Pruszkowskiego i Województwa Mazowieckiego.