Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Pruszkowskim

Aktualności

W poniedziałek 27 lutego w Powiecie Pruszkowskim rozpoczęły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, a poświęcone jest ono pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, tzw. Drugiej Konspiracji.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta, która odbyła się w poniedziałek o godzinie 18:00 w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz powiatu, miasta i gmin, poczty sztandarowe, delegacje organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, urzędów i instytucji, służb mundurowych, harcerze pruszkowskich szkół oraz licznie przybyli mieszkańcy z terenu Powiatu. W homilii Ksiądz Maciej Smoliński podkreślił, że cechy Żołnierzy Wyklętych tj. odpowiedzialność za słowo, wierność przysiędze i zdolność do poświęceń powinny być aktualne dla nas wszystkich, gdyż są to wartości uniwersalne i ponadczasowe. Dają one świadectwo człowieczeństwa.

W przemówieniu wygłoszonym po zakończeniu mszy świętej Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski powiedział, m.in. że „Bóg, Honor, Ojczyzna, poświęcenie, niezłomność, odrzucenie kompromisów – to wartości, jakimi kierowali się Wyklęci w walce z wrogiem, a ceną jaką zapłacili za wierność tym wartościom była śmierć, długoletnie więzienie i skazanie na społeczną niepamięć.”

Chwilę potem, o godzinie 19:00 w kościele rozpoczął się koncert Zespołu Contra Mundum. Połączenie murów kościoła z czysto rockową stylistyką zespołu choć była zaskoczeniem to zaskoczyła wszystkich dojrzałością i głębią wyrazu. Niekonwencjonalnie zaśpiewane utwory literackie znanych, polskich poetów w rockowej aranżacji przypadły do gustu przybyłym mieszkańcom.

Natomiast w środę 1 marca Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski oraz Krzysztof Rymuza Wicestarosta pojawili się na grobie Bolesława Pajączka, Żołnierza Niezłomnego pochowanego w Pruszkowie, składając wiązankę i  znicze jako wyraz pamięci oraz uznania za jego postawę. Natomiast na cmentarzu nadarzyńskim Dariusz Nowak Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego w imieniu Rady i Zarządu złożył kwiaty na grobie Karola Łoniewskiego-  pseudonim „Lew”.

Zakończenie obchodów nastąpi w sobotę, 4 marca 2017, w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Tego dnia o godzinie 15:00 odbędzie się spotkanie z cyklu Karty Historii zatytułowane „Żołnierze Wyklęci i ich oprawcy”. Gościem specjalnym będzie Tadeusz Marek Płużański – historyk, dziennikarz i publicysta, który przybliży mieszkańcom Powiatu Pruszkowskiego genezę obchodzonego święta, sylwetki Żołnierzy Wyklętych, ale także przedstawi ich stalinowskich oprawców – śledczych, prokuratorów, sędziów i więziennych strażników.

IMG_4103

IMG_4035

DSC_1767

_DSC0019

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst