Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Pruszkowskim

Aktualności, Kultura

W najbliższych dniach rozpoczną się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inauguracją będzie uroczysta msza święta oraz koncert Zespołu Contra Mundum w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą trwały dwa dni. Rozpoczną się 27 lutego br. o godzinie 18:00 uroczystą mszą świętą w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego. Po mszy, o godzinie 19:00 ku czci i chwale Bohaterów odbędzie się koncert Zespołu Contra Mundum. To niezwykle charyzmatyczna grupa, która z pewnością zaskoczy rockowymi aranżacjami znanych, patriotycznych utworów.

Zakończenie obchodów nastąpi w sobotę, tj. 4 marca br., w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Tego dnia o godzinie 15:00 odbędzie się spotkanie z cyklu Karty Historii zatytułowane „Żołnierze Wyklęci i ich oprawcy”. Gościem specjalnym będzie Tadeusz Marek Płużański – historyk, dziennikarz i publicysta, który przybliży mieszkańcom Powiatu Pruszkowskiego genezę obchodzonego święta, sylwetki Żołnierzy Wyklętych, ale także przedstawi ich stalinowskich oprawców – śledczych, prokuratorów, sędziów i więziennych strażników.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca. Poświęcone jest ono pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski i uniezależnienie jej od wpływów ZSRR.

 

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst