Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Godło i Herb

Do historii i tradycji ziem obecnego Powiatu Pruszkowskiego odwołuje się symbolika zastosowana w herbie. Symbolika nawiązuje do historycznego godła całego Mazowsza – orła białego bez korony oraz do herbu księstwa czersko-warszawskiego przedstawiającego 2 białe orły i 2 zielone smoki w polach naprzemianległych. Był to herb tej części Mazowsza, na której terenach leżą obecnie ziemie powiatu. Herb ten funkcjonował przez ostatnie 150 lat Mazowsza – do czasu włączenia tej dzielnicy do Polski. Widniał on także na chorągwi księcia mazowieckiego w bitwie pod Grunwaldem.

Nawiązuje również do herbu Grzymała, którego używała rodzina Potulickich, bardzo zasłużona dla rozwoju tych ziem – mur z 3 wieżami i bramą, w której stoi rycerz zbrojny z tarczą i mieczem. Umieszczenie rycerza z mieczem ma uzasadnienie także ze względu na prastare tradycje kuźnicze Pruszkowa.

Na herbie Powiatu Pruszkowskiego znajduje się tarcza dwudzielna w skos. Na jednym srebrnym polu znajduje się orzeł mazowiecki na czerwonym tle, na drugim polu, na błękitnym tle, złoty rycerz z mieczem i tarczą, na srebrnej tarczy zielony smok. Herb powiatu znajduje się na żółtym pasie dwukolorowej flagi – żółtej i czerwonej.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst